Image default

Betiltják a tigrisek magánkézben tartását Amerikában

A szenátus egyhangúlag elfogadta a nagymacskák, például oroszlánok és tigrisek magántulajdonának korlátozását célzó törvényjavaslatot.

A „nagymacskák közbiztonságáról” szóló törvény megakadályozná, hogy az emberek háziállatként tartsák az állatokat, és hogy nyilvános simogatásnak és fotózási lehetőségeknek tegyék ki őket.

A magántulajdon visszaszorítására irányuló erőfeszítések a Netflix Tigriskirály című dokumentumfilm-sorozata nyomán erősödtek meg. A törvényjavaslatot most Joe Biden elnöknek kell aláírnia.

Az új törvényjavaslat értelmében az oroszlánok, tigrisek, leopárdok, hópárducok, jaguárok, pumák vagy e fajok bármely hibridjeinek tartása a vadvédelmi központokra, egyetemekre és minősített állatkertekre korlátozódna.

Mike Quigley demokrata kongresszusi képviselő, aki a törvényjavaslatot a képviselőházba beterjesztette, a közösségi médiában azt mondta, hogy ez azt jelenti, hogy „sok nagymacska élhet majd jobb életet”.

Természetvédők becslései szerint

az Egyesült Államokban 7000 tigris él állatkertekben vagy magántulajdonban – ez közel kétszerese a világszerte vadon élő 3890 tigris becsült számának.

Az Egyesült Államokban sok közülük nyilvános kiállításon van, ahol egyes magántulajdonban lévő létesítményekben a profitvadászat állítólag „könyörtelen szaporodási ciklust indít el, amely elárasztja az egzotikus kisállat-kereskedelmet a kölyökkorból kinőtt, felesleges tigrisekkel” – állítja az Animal Welfare Institute nevű állatjóléti intézet.

Az intézet állítása szerint a kölyökállatokat simogató létesítményekről ismert, hogy megölik a tigriseket, amint azokkal már nem lehet pénzt keresni.

 

A kiállított példányokat legalább 4,5 méteres távolságban kellene tartani a közönségtől, vagy az érintkezést megakadályozó akadály mögött kellene tartani.

A nagymacskák jelenlegi tulajdonosai azonban megtarthatják állataikat – feltéve, hogy nem engedik, hogy azok közvetlenül érintkezzenek a közönséggel, és regisztrálják őket az amerikai Hal- és Vadvédelmi Szolgálatnál.

Susan Millward, az Animal Welfare Institute ügyvezető igazgatója szerint a nagymacskák közbiztonságáról szóló törvény „véget vet a nagymacskák szörnyű kizsákmányolásának és megerősíti a közbiztonságot”.

„Ezek a gyönyörű, de hatalmas ragadozók megérdemlik, hogy a vadonban éljenek, nem pedig azt, hogy fogságban tartsák őket az emberek szórakoztatására – még kölyökként is”

– tette hozzá.

BBC – Magyar Állatvédelem