A patkányméreg minden állatra, így a kutyákra is nagyon veszélyes. Sajnos a csokoládé mellett talán ez az egyik leggyakoribb mérgezés manapság.
Ez történik a kutya szervezetében a patkányméreg hatására
Az Állatorvos 24 összegyűjtötte, hogy milyen tüneteket tapasztalhatunk kedvencünkön, ha patkánymérget fogyasztott, illetve mit kell tenned, ha mérgezésre gyanakszol.
A patkányméreg különlegessége, hogy nem az elfogyasztás után azonnal, hanem csak napokkal később fejti ki hatását. A vegyület lerakódik a májban és folyamatosan blokkolja véralvadásgátló faktorok normális szintézisét,
így pedig az állat gyakorlatilag elvérzik.
A megevett mennyiségtől függően a méreg kiürülése a szervezetből néhány héttől kezdve, akár két hónapig is eltarthat.
Az első órák kritikusak
A patkányméreg kezelése az elfogyasztást követő 1-2 órában a legegyszerűbb, hiszen ilyenkor hánytatással megakadályozható a vegyület felszívódása. Ha azt látod, hogy a kutyus mérget evett haladéktalanul fordulj egy állatorvoshoz, aki biztonságosan meg tudja hánytatni az állatot.
Ezekre a tünetekre kell figyelni
Az esetek túlnyomó többségében a gazdik sajnos csak akkor veszik észre a mérgezést, amikor a tünetek jelentkeznek.
A következő tünetek esetében valószínűsíthető a patkánymérgezés:
- vérzés az orr vagy szájüregből,
- apró seb, melynek a vérzése nem akar elállni,
- kialakulnak véraláfutások már apróbb ütésekre is,
- véres ürülék vagy vizelet,
- nehezített légzés (a mellüregben kialakult vérzésnek köszönhetően).
Vannak lehetőségek a gyógyulásra
Ha arra gyanakszol, hogy patkánymérgezésben szenved a kedvenced, akkor haladéktalanul fordulj egy állatorvoshoz, hiszen ilyenkor is van megoldás. Az időben beadott K1 vitaminos injekcióval meggyógyítható a kutyus. A K1 vitamin ugyanis a véralvadást gátló faktorok termelődését serkenti, így az egyetlen kiváló ellenszere a mérgezésnek.
Ám nem elengedő csak egyszer beadni a gyógyszert, hanem
a következő hetekben (amíg fel nem oldódik a patkányméreg), folyamatosan kell kezelni a kutyát.
Az időben észrevett és kezelt mérgezések esetében a gyógyulás esélye közel 100 százalék! Ám ehhez az is elengedhetetlen, hogy a tünetek megjelenését követően azonnal állatorvoshoz kell fordulni! Nem szabad megvárni a tünetek erősödését.
Magyar Állatvédelem