Image default

A 90 éves Mr. Pickles nevű teknős háromgyermekes apuka lett

A sugaras teknős a houstoni állatkert legidősebb állata. Párjával, Mrs. Pickles-szel 1996-os érkezése óta él együtt. Az anya és a kicsinyek jól vannak – írja a New York Times.

A houstoni állatkert legidősebb állata, egy közel száz éve született sugaras teknős végre apa lett. Az állatkert a múlt héten jelentette be, hogy Pickles úr és Pickles asszony (nevük savanyúságot jelent) három teknősbéka-utódot köszönthettek: Dill-t, Gherkin-t és Jalapeño-t. (Mindhárom név tökéletesen illeszkedik egyébként a savanyúságkonzervek családjába.)

Az állatkert tisztviselői szerint ez elképesztő teljesítmény volt, nemcsak azért, mert Mr. Pickles 90 éves, hanem azért is, mert a kritikusan veszélyeztetett faj ritkán hoz utódokat.

Pickles úr 36 éve az állatkert lakója, és a most 53 éves Pickles asszony 1996-os érkezése óta partnere. Bár a sugaras teknősök akár 150 évig is élhetnek, hogy pontosan meddig képesek szaporodni, azt nem tudni – mondta Jessica Reyes, az állatkert szóvivője.

A születések még valószínűtlenebbek voltak, mert a kikelt kicsinyek valószínűleg nem éltek volna túl, ha egy állatkerti gondozó nem veszi észre Mrs. Pickles tojásait, mondta az állatkert. A houstoni talaj nem kedvez annak, hogy a madagaszkári őshonos teknősök által lerakott, földbe ásott tojásokat megfelelő hőmérsékleten és páratartalomban tartsák, ezért az állattartók a Hüllők és Kétéltűek Házába költöztették őket.
A tojásokat több mint öt hónapon át figyelték és felügyelték, miközben az állatkerti gondozók egy hűtőben körülbelül 50 fokon hűtötték le őket, hogy utánozzák a természetben történőket, majd visszahűtötték őket szobahőmérsékletre, és végül egy 80-as keltetőgépbe helyezték őket.

Az új trió a színfalak mögött marad a hüllők és kétéltűek lakhelyén, amíg elég nagyok lesznek ahhoz, hogy csatlakozzanak a szüleikhez – közölte az állatkert.

Jon Rold, a houstoni állatkert herpetológiai és entomológiai felügyelője elmondta, hogy a szerencsén múlott, hogy Pickles úr és Picklesné sikeresen szaporodott, és hogy a tojásokat időben megtalálták.

„Ha nem látjuk, hogy a nőstény valóban ás egy gödröt és lerakja a tojásokat, akkor nagyon nehéz észrevenni” – mondta Rold úr. „És ha ez kimarad, és a tojások nem kerülnek elég hamar a megfelelő helyre, akkor egyszerűen nem fejlődnek ki.”

Mr. Pickles az 1930-as években kelt ki, és végül az 1980-as években került Houstonba, miután az 1950-es években begyűjtötték és beutazta Európát. A Smithsonian Intézet Nemzeti Állatkert és Természetvédelmi Biológiai Intézetének adatai szerint nem világos, hogy hány sugaras teknős maradt a vadonban, de számuk folyamatosan csökken, és a faj kihalhat.

Annak ellenére, hogy a sugaras teknősök veszélyeztetett fajnak számítanak, és nemzetközi egyezmény védi őket, az állatok továbbra is keresettek a feketepiacon a páncéljukon található jellegzetes, bonyolult sárga csillagmintázat miatt, amely a nevüket adja. Madagaszkáron néha nászajándékba adják őket, Kínában pedig egyesek 50 dollárt fizetnek azért, hogy megehessék őket – írja a Smithsonian.

(Forrás: New York Times, Fotók: Houston Zoo)

 

Magyar Állatvédelem