Image default

Akciófilmbe illő módon akarják befogni Rizsagyart, a gyilkos indiai elefántot

Egy szakértői csapat azt tervezi, hogy befogja azt az elefántot az indiai Keralában, amely eddig 10 embert taposott halálra, és 60 üzletet és házat zúzott szét – írja a The Guardian.

A 71 állatorvosból, erdészből és terepmunkásból álló csapat azonosított egy konkrét helyet az Idukki körzetben lévő erdős dombok között, ahová Arikompan – ami nagyjából „Rizsagyart” jelent magyar fordításban, mert szereti a rizst – nap mint nap eljön, hogy a vízben hűsöljön.

A terv az, hogy a helyszínen rajtaütnek, és eltávolítják a területről, ahol eddig 10 embert taposott halálra, és 60 üzletet és házat zúzott szét. Mivel az elefántok élőhelyei India-szerte zsugorodnak, a Rizsagyarhoz hasonló elefántok táplálékkeresés közben egyre gyakrabban kerülnek emberi közösségek közelébe. A találkozások általában rosszul végződnek mind az elefánt, mind az ember számára.

Kedvenc célpontjai a kerületben szétszórtan található kormányzati élelmiszerüzletek voltak, amelyek ingyen osztanak búzát, cukrot és rizst a szegénységi küszöb alatt élőknek. Egyszer útját állta egy teherautónak, amely rizst és más gabonaféléket szállított ezekbe a boltokba.

Rizsagyar körülbelül 30 éves, és ez a terület gyerekkora óta a lakhelye.

Az elefántokat sokan imádják Keralában, saját rajongói klubjuk van, ahol a rajongók lírai szavakat zengenek személyiségükről és fizikai tulajdonságaikról, és nincs különleges ünnepség egy pompásan feldíszített elefánt nélkül, amely fenséget kölcsönöz az alkalomnak.

„Keralában tiszteljük az elefántokat, de ez most már túl sokáig ment túl messzire” – mondta Sheeba George, Idukki körzet egyik vezetője. „Az emberek nem tudnak aludni éjszaka, mert attól félnek, hogy be fog törni az ajtókon vagy az ablakokon.”

A missziót és a nagy létszámú csapatot Arun Radhakrishnan Sobhana vezeti, aki elmondta: „Amint az általunk meghatározott területre érkezik – egy sík földdarabra, nem pedig dombos területre, ami nem fog működni -, az egyik emberünk a lehető legközelebb, körülbelül 50 méterre fog menni hozzá, hogy nyugtatólövedéket lőjön rá”.

A csapat nem fog speciális védőfelszerelést viselni. „Az egyetlen dolog, ami segíthet rajtunk, ha bármi baj történne, az egy jó pár láb a futáshoz”.

Ha a dózis nagyjából megfelelő a nagyjából 3300 kilós elefánt számára, 45 perc alatt megnyugszik és szelíddé válik, és a csapat összegyűlik hozzá a legtrükkösebb részhez – Rizsagyar egy hatalmas ketaminnal megrakott teherautóra kerül, mielőtt a ketaminoldat hatása elmúlik.

A kulcsemberek négy „kumki”, azaz fogságban tartott elefánt lesz, amelyeket ilyen műveletekhez vetnek be, hogy elkapják a szökevény elefántokat. A Wayanadban lévő táborukból 340 kilométert utaznak majd Idukkiig.

„Összekötözzük a lábait” – mondta Sobhana. „Az egyik kumki elefánt elölről fogja húzni, a másik pedig hátulról és mindkét oldalról tolja egy-egy elefánt, gyakorlatilag békamozgással fogják felhúzni a rámpán, majd fel a teherautóra.”

Míg a csapat többi tagjának hatalmas tapasztalata van az elefántok befogásában, Sobhana csak másodszor van itt. De ő nem ideges. „A csapatom legalább hússzor csinálta már ezt, szóval ők már veteránok, én pedig jó kezekben vagyok” – tette hozzá: „Ha vasárnap nem sikerül, akkor is addig próbálkozunk, amíg nem sikerül”.

(Forrás: The Guardian, Fotók: PTI)

 

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Ha egy elefántbébi játszani akar, te bizony játszani fogsz – VIDEÓVAL

magyarallatvedo

Kína egy tibeti szent folyóra építené a világ legnagyobb vízerőművét

magyarallatvedo

Az egész elefántcsorda összefog, ha a kicsinyek veszélybe kerülnek – CSODÁS KÉPEKKEL

magyarallatvedo