A Komárom-Esztergom Megyei Horgászegyesületek Szövetsége szeptember elejétől február végéig közel 200 kormoránt lőtt ki a kezelésében lévő 2000 hektáros Duna-szakaszon – közölte a szövetség elnöke kedden az MTI-vel.
Zoltai Dániel elmondta, a téli nyugalomra vonult, dermedt halakat megtizedelő állomány gyérítését vadászati engedéllyel rendelkező személyek végezték, környezetvédelmi okokból ólom helyett acélsöréttel.
A Duna Komárom-Esztergom megyei szakaszán télen csaknem 2000 kormorán zsákmányolja a halakat. A lelőtt állatok boncolásának tapasztalatai szerint egy madár az életben maradáshoz fél-egy kiló halat is megeszik naponta, a megyében telelő madarak a folyóból 1500 kiló halat zsákmányolnak minden itt töltött napon.
Zoltai Dániel hozzátette, a kormányzati támogatással és a szövetség saját erejéből elvégzett telepítéseknek köszönhetően halbőség van az élővizekben. A horgászoknak, és velük együttműködő vadászoknak nem célja kiirtani a kormoránt, viszont kártételük miatt szükséges az állomány szabályozása.
A kárókatonák pusztításáról
Korábban már mi is megírtuk, hogy a kárókatona olyan szinten káros, hogy az egyik lap szerint Herman Ottó, magyar polihisztor, akit a „madarak atyjá”-nak is neveznek ezt írta róla:
„KUTYA KÖTELESSÉGE MINDEN HALÁSZÓ EMBERNEK EZT A FÉRGET AGYONVERNI MÉG FIÓKA KORÁBAN, MERT MÉRHETETLEN PUSZTÍTÁST OKOZ. MINDENKINÉL NAGYOBB KÁROKAT TUD TENNI A TERMÉSZETBEN.”
(Mi erre az idézetre semmilyen írásos nyomot nem találtunk. – a szerk.)
A kárókatona „falkában táplálkozik”, nincs akadály előtte az édesvizekben, 50 méter mélységig merül, kimeríti a halat, megeszi, legalább egyharmadát összeszántja, széttépi.
„Olyan károkat okoz, mint ha farkasfalka szabadulva a juhnyájakra”
– mondta Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet elnökségi tagja, az Aranyponty Halászati Zrt. vezérigazgatója.
Magyar Állatvédelem