Image default

Szokatlan megoldást választott a gólyapár: fára építették a fészküket

A napokban a Croatia Birding egy fehér gólya pár nem mindennapi fészkeléséről számolt be. A madarak egy vetési varjú telep közvetlen közelében fára építették fészküket Kelet-Horvátországban, Našice közelében – írta meg a Kiskunsági Nemzeti Park

Az egyik gólya színes gyűrűjéből kiderült, hogy a madarat 2021-ben a Felső-Bácskában, Katymáron gyűrűzte Schneider Viktor, a nemzeti park munkatársa.

Mint írták, bizonyára köztudott, hogy korábban a gólyák fákon, épületeken, valamint kéményeken való fészekrakása általános volt. A civilizációs változásoknak köszönhetően napjainkban a gólyafészkek leginkább villanyoszlopokon találhatók. A közvetlenül az oszlopfejre épített fészek rendkívül balesetveszélyes, könnyen okozhatja a felnőtt gólyák és a fiókák halálát áramütés, mindemellett az áramellátást is veszélyezteti. A gólyafészek-emelők (másnéven gólyakosarak) ezt a problémát küszöbölik ki. Az oszlopra szerelt állványokon a madarak a vezetékektől biztonságos távolságban építhetik a fészküket. A gólyafészektartó kosarak kihelyezése a területileg illetékes áramszolgáltatóval együttműködésben zajlik.

A gólyák védelme hazánkban is kulcsfontosságú

Magyarország gazdag gólyapopulációval rendelkezik, és különösen jelentős a fehér gólyák jelenléte. Ezek a hosszúlábú madarak évente visszatérnek az országba, hogy fészkeljenek és táplálkozzanak a gazdag élelemforrásokban bővelkedő környezetben.

A fehér gólyák védettek Magyarországon, és különleges figyelmet kapnak az állatvédelem terén. Az országban több védett terület és gólyamentő központ működik, amelyek a fészkelő és vonuló fehér gólyák védelmét és megfigyelését végzik. Az ilyen intézkedések célja a faj védelme és a természetvédelem előmozdítása.

Ezeknek a madaraknak Magyarországot érintő védelmét azért tartják fontosnak, mert a gólyák kulcsfontosságú szerepet játszanak az ökoszisztémában. Ők a mezőgazdasági területeken segítenek a kártevők, mint például az egerek és rovarok szabályozásában, valamint a természetes vízgazdálkodásban a mocsarakban és vízgyűjtő területeken.

A gólyák népszerűek és kedvelt látványosságok Magyarországon. Sokan izgatottan várják a gólyák érkezését tavasszal, és gyönyörködnek a fészkekben és fiókákban. Kkulturális szimbólummá is váltak az országban, és az emberek büszkék rájuk.

Védelmük kulcsfontosságú a faj fennmaradása és az ökoszisztéma egészsége szempontjából. A természetvédelmi erőfeszítéseknek és az emberek tudatosságának köszönhetően a fehér gólyák továbbra is részei maradnak Magyarország természeti kincseinek, és megőrzik vonzó és fontos szerepüket az ország élővilágában.

(Forrás: KNp, Fotó: Josip Ledinšćak)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Megérkezett hazánkba az első gólya, ezen a településen landolt

Eszti_mav

Kikeltek a fiókái a motorosbalesetben Hódmezővásárhelynél elpusztult gólyának

Erik

Idén kelt ki az egyik legtöbb gólyafióka az elmúlt évtizedekben!

Erik