Négy kis gólyafióka kelt ki az ostffyasszonyfai gólyapár fészkében – közölte az örömhírt honlapján az Időkép.
Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy sokakkal egyetemben mi is izgatottan vártuk, vajon hány kis „békavadász” kel ki a gólyapár fészekéből Ostffyasszonyfán.
Különleges esetnek számított, hogy a gólyák hat darab tojást költöttek hiszen öt tojás még elő-előfordul a gólyáknál, hat darab viszont már egészen ritkaságszámnak számít. A gólyák leggyakrabban egyébként 4 tojást raknak, öt tojás már jóval kevesebbszer fordul elő.
Örömmel számoltunk be arról is, amikor az első kis fióka kibújt a tojásból.
Az elmúlt hetekben aztán szépen gyarapodott a kis gólyák száma az ostffyasszonyfai gólyapár fészkében: összesen 4 kis fióka kelt ki a tojásokból. Napról napra szépen cseperednek, verdesnek szárnyacskáikkal.
A fehér gólya (Ciconia ciconia) a madarak világának egyik legikonikusabb tagja, egyike a szerte a világon élő 19 gólyafajtának. Könnyű azonosítani fehér, fekete tollazata, hosszú, kecses, piros lába és csőre révén, amely nagyban segíti a különféle vízi élőlények, köztük halak, békák és rovarok vadászatában.
A gólyák vándormadarak, amelyek évente hosszú utat tesznek meg. A legtöbb gólyafaj Afrika és Dél-Ázsia melegebb területeire vonul télen. Az Afrikába tartó utazásuk során a gólyák rendszerint kikerülik a Földközi-tengert, mert a széles vízfelület felett hiányoznak a termikus feláramlások, amelyek segítenék őket az energiahatékony repülésben.
A gólyák szimbolikus jelentése is figyelemre méltó. Magyarországon a fehér gólya jó szerencsét és bőséget szimbolizál, gyakran szerepelnek a népművészetben és a mítoszokban. Talán a legismertebb példa erre a nyugati kultúrában a gólyák hírneve, miszerint ők hozzák a csecsemőket. Ez a hiedelem számos gyermekkönyvben és rajzfilmben szerepel.
Őket tanulmányozva sokat megtudhatunk a természet csodáiról, a vándormadarak viselkedéséről és a madarak és emberek közötti különleges kapcsolatról. Védelmük és megőrzésük tehát nem csak ökológiai, hanem kulturális szempontból is fontos.
(Forrás: Időkép)
Magyar Állatvédelem