Kedden számoltunk be, hogy ítélet várható a Cs. Cs. I. nevű férfi ügyében, aki korábban ugyan letagadta, hogy ledobta a kiskutyáját a 4. emeletről, de a hatóságok mégis bebizonyították bűnösségét. A Pesti Központi Kerületi Bíróság 50 nap elzárásra ítélte.
Az ítélet szerint a terhelt 2020. május 19-én felfokozott indulati állapotban ledobta kisméretű yorkshire terrier fajtájú kutyáját lakásának 20 méter magasságban lévő, 4. emeleti teraszáról. Az elszenvedett sérülések következtében a kutya elpusztult.
A lefolytatott eljárás után az ügyész felfüggesztett szabadságvesztésbüntetés kiszabását, a védelem pedig a vádlott felmentését indítványozta.
A bíró az ítélet szóbeli indokolásában hangsúlyozta, hogy a férfi tette egyszeri, indulati cselekmény volt, amelynek áldozata a kiskutya lett. A bíróság álláspontja szerint jelen eljárás tárgya egy védtelen élőlénnyel szembeni erőszakos magatartás, amelynek büntetőjogi következménye kell, hogy legyen.
Az 50 nap elzárás elég arra, hogy…
A joghátrány kiszabásakor enyhítő körülményként értékelte a bíróság a vádlott büntetlen előéletét és súlyos betegségét, valamint az időmúlást, súlyosító körülményként vette figyelembe ugyanakkor a cselekmény gátlástalanságát. A bírósági közlemény szerint a kiszabott 50 nap elzárás büntetés
alkalmas arra, hogy a vádlottat, de akár másokat is visszatartson hasonló jellegű bűncselekmények elkövetésétől…
Az ítélet nem jogerős, mivel az ügyészség 3 munkanap gondolkodási időt kért, a vádlott és védője pedig fellebbezést jelentett be. Az eljárás másodfokon a Fővárosi Törvényszéken folytatódik.
Állatgyilkosság = 50 nap elzárás?
Korábban Pécstt ítéltek 50 nap elzárásra egy állatgyilkost, aki részegen egy vascsővel fejbe verte a láncra vert kaukázusi kutyáját. Az állat megérezte a férfi ittasságát, így morogni kezdett rá. A férfi emiatt egy vascsövet ragadott, amivel fejbe vágta az állatot, amely a földre rogyott. Ám a férfinak ez sem volt elég, mindezek után egy kést vett magához, amellyel elvágta kutyája légcsövét…
De mi az az elzárás?
A 2012. évi C. törvény (a hatályos Büntető törvénykönyv) új büntetési nemként vezette be a magyar büntetőjogba a büntetések közé az elzárás jogintézményét. Az elzárás szabadságvesztéssel járó büntetés, azokban az esetekben célszerű alkalmazása, amikor rövid tartamú szabadságelvonással is elérhető a büntetés célja. Főként azokkal szemben alkalmazható, akikkel szemben személyi körülményeikre, vagyoni viszonyaikra tekintettel más büntetés kiszabása célszerűtlen.
Az elzárás tartamát napokban kell meghatározni, annak legrövidebb tartama 5, leghosszabb tartama 90 nap. Az elzárást büntetés-végrehajtási intézetben kell végrehajtani.
Magyar Állatvédelem
(címlapképünk illusztráció)