Image default

Az anyja hátán csimpaszkodva cipelteti magát a hangyász kölyök

Már láthatja a nagyközönség a Budapesti Állatkertben két hete született sörényes hangyász kölyköt, akinek bemutatkozásával el is kezdődött a vakáció. A nyári szünidőben sok kisállattal, élményprogramokkal, állatkerti táborokkal várja az Állatkert az érdeklődőket, sőt, jövő pénteken este még szentivánéji programokat is szerveznek.

Csütörtökön – a 2022/23-as tanév utolsó napján – mutatkozott be a Budapesti Állatkertben a nemrég született sörényes hangyász kölyök, így a városligeti intézmény hangyászbébivel kezdi a nyári vakációt. A május 31-én született, tehát most már kéthetes jövevény idejének nagy részében anyja hátára csimpaszkodva cipelteti magát. A legjobban délelőtt 10 órakor látni, mert ilyenkor a gondozók látványetetést is tartanak a sörényes hangyászoknál.

Hangyászbébivel kezdi a vakációt az Állatkert

A legifjabb budapesti sörényes hangyász nemét egyelőre még nem állapították meg, így mostanáig nevet sem kapott. Igaz, a korábbi hangyászbébik is „uniszex”, éspedig édességekre utaló neveket kaptak: az elsőt Bejglinek, a másodikat Flódninak, a harmadikat pedig Gubának nevezték el. A sörényes hangyász (Myrmecophaga tridactyla) Dél-Amerikában őshonos. Az úgynevezett vendégízületesek közé tartozik, ahová a lajhárokat, illetve az övesállatokat, vagyis a tatukat is sorolják. Legközelebbi rokonaik a fán lakó dolmányos hangyászok, viszont nem állnak közeli rokonságban a hangyászsünökkel, ez utóbbiak ugyanis tojásrakó emlősök. A Budapesti Állatkertben egyébként a sörényes hangyászok mellett dolmányos hangyászokat, lajhárokat és tatukat, sőt még hangyászsünt is láthatnak a látogatók.

A most bemutatkozott hangyászbébi mellett az elmúlt hetekben, hónapokban több más kisállattal is gyarapodott az Állatkert. Gyermekáldás volt például a zebráknál, a tarvarjaknál, a fekete hattyúknál, a vadonban már kihalt mhorr gazelláknál, sőt a sörényes hangyászokkal szemközti kifutóban látható prérikutyáknál is.

Egy kis hangyász-töri

Bár az Állatkertben már az 1800-as évek végén is éltek sörényes hangyászok, egy több mint száz esztendőn át tartó szünet után 2014-ben fogtak bele újra a tartásukba. Akkor érkezett a ma is meglévő két tenyészállat, Isabela és William, akik az elmúlt hónapokban töltötték be tízedik életévüket. Az érkezésekor még igen fiatal állatok beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, hiszen már 2016-ban, 2018-ban, illetve 2020-ban is született egy-egy kölykök, a mostani utód tehát már a negyedik a sorban.

A korábbi hangyászbébik azóta már felnőttek, és más állatkertekbe (Csehországba, Ausztriába, Hollandiába) költöztek. A rendszeres szaporítási eredmények nemcsak azért örvendetesek, mert így a budapesti közönség gyakran láthat aranyos hangyászkölyköket, hanem azért is, mert ez az állatfaj természetes élőhelyén ritkulóban van és természetvédelmi szempontból sebezhetőnek számít. Így az állatkerti szaporítás hozzájárulhat a faj megmentéséhez.

Kisállatok, látványetetések, állatkerti táborok és szentivánéji program

A kisállatok mellett a nyári vakáció ideje alatt napi huszonöt élményprogrammal, látványetetésekkel, állatbemutatókkal, tréningekkel várja az Állatkert a nagyközönségek. Jövő héttől elindul a hagyományos Zoo Tábor, illetve a VakációZoo is: ez utóbbit hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű családok gyermekeinek szervezik a fővárosi kerületekkel együttműködve. Június 23-án, azaz jövő pénteken este pedig változatos szentivánéji programokat kínál az Állatkert.

Itt pedig a linkekre kattintva megtalálhatóak a „Légy ott!” élményprogramok részletes kínálata és a Szentivánéji programok június 23-án estére.

Zoobudapest – Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Újabb csöppség, egy antilop látta meg a napvilágot Debrecenben

Marci

Sarki farkaskölykök születtek a nagyszebeni állatkertben

Eszti_mav

Világra jött a zebracsalád negyedik csikója is Győrben – KÉPEK

Marci