Image default

Véget ér a kutya- és macskahús-árusítás a híres Tohomon-piacon a Indonéziában

Véget ér a kutya– és macskahús-árusítás a híres Tohomon-piacon az indonéziai Celebesz szigetén. Egy hosszú és kitartó kampány eredménye, amelyben helyi aktivisták és világhírességek egyaránt részt vettek. Az állatvédők és az érintett hírességek közös erőfeszítéseinek köszönhetően a Tohomon „extrémpiac” lesz az első kutya- és macskahúsmentes piac Indonéziában. A bejelentést a Humane Society International (HSI) nemzetközi állatvédő szervezet tette. Vállalta a vágóhídi beszállítóktól az átmeneti menedékekig a levágástól megmenekült kutyák és macskák gondozását írja az Origo.

A döntés mögött álló legfőbb ok a Tohomon piac brutális és felháborító gyakorlata volt. Ez az a piac amely a házikedvencek, a kutyák és macskák agyonveréséből és élve megperzseléséből állt. A megdöbbentő videofelvételek, amelyek a piacról szivárogtak ki, felkeltették a világfigyelmet, és globális felháborodást váltottak ki. A Tomohon Extreme Market néven ismert piac nemcsak a kutya- és macskahúson kívül kínált más állatfajok húsát is, mint például denevérek, kígyók és más hüllők, amelyek részben vadon élő és védett állatok voltak.

Az indonéz állatvédő csoportok számára a cél nemcsak az állatok életének védelme, hanem az emberi egészség és biztonság megőrzése is. Az állatok levágása közben és az ilyen húsok fogyasztása során az emberi fogyasztásra szánt kutyahússal való kereskedés veszettség terjedhet át emberekre is.

Rengetegen kampányoltak a kutya- és macskahús-árusítás ellen

Az ügy körülbelül öt éve került a figyelem középpontjába. 90 nemzetközi híresség, köztük Cameron Diaz színésznő, Ellen DeGeneres televíziós személyiség, Simon Cowell tehetségkutató, Ricky Gervais komikus, Moby amerikai énekes és Anggun indonéz popsztár, levélben kérte Joko Widodo indonéz elnököt, hogy zárassa be a kutyahúspiacokat. Az Észak-Szulavézi tartományban élő 2,6 millió lakosú régióban hetente több ezer kutyát és macskát vágtak le emberi fogyasztás céljára az állatvédők adatai szerint.

Az elmúlt években több régióban is bezáratták a kutyahúspiacokat az országban, mivel a lakosság óriási többsége, különösen a legnépesebb muszlim országban, sosem enne kutyahúst. Azonban Indonézia sokszínűsége miatt néhány más vallású népcsoport is él, akik a kutyák húsát ínyencségnek vagy gyógyhatásúnak tartják, ami további kihívást jelentett az állatvédők számára.

Az eredmények azonban megmutatják, hogy a kitartó és összefogó kampányok pozitív változásokat eredményezhetnek az állatvédelem terén is. Az indonéz hatóságok és a Humane Society International közös erőfeszítései révén a Tohomon-piac végleg véget vet a kutya- és macskahús-árusításának. Ez egy fontos lépés a fenntarthatóbb és etikusabb állatkereskedelem felé. Remélhetőleg az indonéz példa más országokban is inspirációként szolgál majd a hasonló gyakorlatok visszaszorítása és az állatvédelem előmozdítása érdekében.

Kép forrás: AFP/Adwit Pramono