A Dél-Alföldön idén kivételesen sikeres volt a kék vércsék költése a Körös-Maros Nemzeti Park területén, amit kedvező időjárás és bőséges táplálékforrások támogattak. A Dévaványai-Ecsegi pusztákon rekordszámú, 29 pár kék vércse rakott tojást, emelkedve a térségben tapasztalható átlaghoz képest. Egyházhalma környékén további 15 pár természetes gallyfészekben költött, míg 13 pár vércseládában, és egy pár szarkafészekben talált otthonra. Az átlagos fiókaszám 4 körül alakult.
Cserenökényben az idei évben 111 pár kék vércse kezdett költésbe hat műfészkek-telepen és természetes gallyfészkekben. A Kecskeméti-tanyán júniusban találtak fiókákat, akik július közepe táján hagyták el fészkeiket. A tojásrakás május végén tetőzött, így a fiókák többsége július közepén repült ki. A fiókák számát tekintve a fészekaljak többségében 3-4 fióka nőtt fel.
A Kardoskúti Fehértó részterületén legalább 110 pár kék vércse költött, legtöbben május második felében kezdve. A fészekaljak átlagosan 4 tojással indultak, és a kedvező időjárás és gazdag táplálék-kínálat segített a sikeres kirepülésben.
A Kis-Sárrét területén a kék vércse az elmúlt években már csak alkalmi fészkelőként jelent meg. Az idei évben Vésztő-Mágoron két költőpár mutatkozott be, fiókáik július második felében hagyták el a fészkeket.
A Kígyósi-pusztában rendszeresen költ a kék vércse, de az idei év kedvező körülményeknek köszönhetően 10-11 párra emelkedett a költőpárok száma. A fiókák július közepén repültek ki.
A Csanádi pusztákon a kék vércsék nagy része természetes gallyfészkekben költött. Az állomány mérete idén is az átlagos 65-75 pár körül mozgott. A sokféle rovar és táplálékforrás gazdag kínálata elősegítette a fiókák egészséges növekedését és kirepülését.
Fotók: Őze Péter