Image default

Már gyülekeznek a fecskék, hamarosan a gólyák után ők is hosszú útra indulnak

A fehér gólyák augusztus 20-a környékén már elindultak, a gyönyörű fecskéink pedig megkezdték a gyülekezést, hogy hamarosan ők is telelőterületük felé vegyék az irányt.

Csapatokba verődnek már hetekkel az indulás előtt

Országszerte csodálatos látványt nyújtanak a rajokba rendeződött fecskék. A madarak jellemzően augusztus végén, szeptember elején kezdik meg vándorlásukat, előtte azonban egyfajta csapaterősítésként már közösségi életet élnek.

Összerendeződnek, együtt esznek, csapatosan készülnek a nagy útra.

Akik a természetet járják, megfigyelhették, hogy ezek a madárrajok több százasra tehetők, együtt töltik az éjszakákat a nádasokban, megosztják egymással a táplálékforrásokkal kapcsolatos információt és közösen védekeznek a ragadozók ellen.

Ezt teszik a madarak, mielőtt elindulnak

Érdekes, de a vonulás megkezdése előtt a fecskék több héten keresztül arra törekednek, hogy optimális mennyiségű zsírt halmozzanak fel. A madártani szakértők szerint sok madár ebben a hízási időszakban az étrendjén is változtat. Részben vagy egészen áttérhetnek a rovarokról a magas cukortartalmú bogyós gyümölcsök (bodza) fogyasztására, tavasszal pedig akár a nektárfogyasztásra.

A fecskék esetében ez nincs így: zsírháztartásukat még több rovar elfogyasztásából növelik. Ezt olyan sikeresen teszik, hogy egy-két hét alatt akár a saját testtömegüknek megfelelő mennyiségű zsírt halmoznak fel a testükben.

Azaz igen rövid idő alatt megduplázzák a testsúlyukat.

A fecskék vándorlásáról

A fecskék esetében egy úgynevezett előcsapat indul útnak augusztus végén, ők a legerősebb egyedekből állnak. A szakaszos indulást követően végül szeptember 20-ig hagyják el jellemzően Magyarországot, a céljuk pedig Közép- és Dél-Afrika. Hihetetlen, de igaz: naponta akár ezer kilométert is megtehetnek. Képesek arra, hogy három napig is megállás nélkül szárnyaljanak, így a Földközi-tengert sem kerülik meg, hanem egész egyszerűen átrepülnek felette.

A vándorút és a telelés során a fiatalok hatvan-hetven százaléka elpusztul, az egyéves kort megért madarak átlagosan még további két-három évet élnek.

Magyar Állatvédelem, fotók: Unsplash, facebook

KAPCSOLÓDÓ

Győztek az állatvédők: eltávolítja a Penny a fecskeölő tüskéket!

magyarallatvedo

További fejlesztésekkel óvják a madarakat a Nagykunságon

Marci

Tizenhét évvel ezelőtt eltűnt flamingó került elő – VIDEÓVAL

magyarallatvedo