Image default

Ragasztós csapdába ragadt, egészen ritka és különleges denevért mentettek a nemzeti park munkatársai

Néhány nappal ezelőtt lakossági bejelentést kapott Kecskemétről a Kiskunsági Nemzeti Park. Egy ragasztós csapdába ragadt, de még életben lévő denevér kiszabadításával kapcsolatban kérték a segítségüket.

Országosan is ritka denevér akadt a csapdába

A nemzeti park munkatársai a helyszínen szembesültek azzal, hogy egy országosan is ritka fehértorkú denevér (Vespertiolio murinus) került szorult helyzetbe. A mentés azonban egyáltalán nem volt egyszerű. Először ugyanis ki kellett szabadítani az állatot a ragasztóból, ügyelve arra, hogy ne sérüljenek a bőrvitorlái.

Ezt követően a mentésben résztvevők egyeztettek a Fővárosi Állat- és Növénykert Vadállatmentő Központjának szakembereivel.

Végül eltávolították az állat testére került ragasztó maradékát is, enni és inni adtak neki.

„Miután megbizonyosodtunk arról, hogy jól van és önállóan is képes folytatni az életét, a csapdába kerülés helyéhez közel, de egy számára alkalmas és biztonságos területen, szabadon engedtük” – írják a nemzeti park weboldalán.

Óvatosan a ragasztós csapdával!

A Kiskunsági Nemzeti Park szerint az eset rávilágít, hogy a ragasztós csapdát nagyon körültekintően, a használati utasítást betartva kell kihelyezni. Csak olyan zárt térben szabad alkalmazni, ahol a nemkívánatos kártevőkön kívül más állat biztosan nem tud hozzáférni.

„Ennek ellenére, még szabályos kihelyezésnél is megtörténhet a baj, mint ahogy erre ez az ügy is példa, bár szerencsére jól végződött” – teszik hozzá.

A fehértorkú denevérről

A fehértorkú denevér egy palearktikus elterjedésű állat, amely Európa nyugati részeitől Kelet-Ázsiáig fordul elő. Európában Franciaország keleti tartományaitól a Kaukázusig, valamint Skandinávia déli területeitől Görögország északi részéig jelenik meg.

A denevérfajt vándorlóként tartják számon, amely esetenként meglehetősen nagy távolságokat is megtehet. A Kiskunságban és azon belül Kecskeméten is ismert a fehértorkú denevérek előfordulása, mivel a denevér-faunisztikai felméréseink során időről időre kimutatható az állatok jelenléte.

Magyar Állatvédelem, fotók: Kiss Mónika

KAPCSOLÓDÓ

Gémeskútba esett egerészölyvet mentett a természetvédelmi őr!

Erik

Gyönyörűek a küszvágó csér fiókák egy bányató sóderszigetén – VIDEÓ

Marci

Győzelem! Begyűjtik a varjúcsapdákat a XIII. kerületben

Viki