Nem árt az óvatosság: medve kóborol Nógrádban! Az Ipoly Erdő Zrt. munkatársa észlelte a nyomokat október 24-én, kedden reggel a Karancs völgyében, a Litke környéki erdőségben.
Újra medvenyomokra bukkantak Nógrád vármegyében. Az Ipoly Erdő Zrt. munkatársa észlelte a nyomokat október 24-én, kedden reggel a Karancs völgyében, a Litke környéki erdőségben – hívta fel a figyelmet a sokszinuvidek.24.hu.
„A fénykép alapján a litkei erdőtömbünkben esetleg medve tartózkodhat. Felhívjuk az környékbeli erdőkben látogatást tervezők figyelmét a nagyragadozó esetleges jelenléte okozta veszélyre” – közölte az Ipoly Erdő Zrt. – Kelet-Cserháti Erdészet a Facebook oldalán.
Korábban Heltai Miklós, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének igazgatója így nyilatkozott:
„Nem vagyunk medvés ország, viszont várható, hogy egyre gyakrabban bukkan fel vármegyénkben is nagyvad, érdemes erre felkészülni nemcsak a túrázóknak, de a terület kezelőinek is” – idézte honlapján a Nógrád Vármegyei Hírportál.
Az elmúlt időszakban Nógrád vármegyében is egyre több alkalommal jelentette a lakosság a medvék jelenlétét, de nem csak Nógrád vármegyében vannak egyre gyakrabban jelen a nagyvadak – írta a magyarmezogazdasag.hu.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság a közelmúltban tapasztalt medveészlelésekre reagálva közleményben tudatta, hogy gyakrabban észlelnek barnamedve előfordulására utaló nyomokat, valamint felvételek is napvilágot láttak a Magyarországon barangoló állatokról. Az Aggteleki Nemzeti Park déli határának térségében, Kánó és Felsőtelekes települések között is lencsevégre kapták az állatot, majd május közepén videóra vették a Mihály névre keresztelt medvét.
Mint, ahogy a szakemberek fogalmaztak, kérnek mindenkit, hogy
SAJÁT BIZTONSÁGA ÉRDEKÉBEN FOKOZOTT FIGYELEMMEL KÖZLEKEDJEN AZ ERDŐKBEN, ÉS ERDEI KIRÁNDULÁSUK SORÁN TARTSA BE A BÜKKI NEMZETI PARK IGAZGATÓSÁGA ÁLTAL KIADOTT VISELKEDÉSI SZABÁLYOKAT.
Sátán járt a medve
A Lelépő turisztikai magazinoldal számolt be nemrég arról, hogy Ózd környékén, Hegyháton láttak egy barna medvét. Az egykori kohászvárostól alig tíz kilométerre, Sátán bukkant fel az állat. A medvét a helyi pihenőház közelében rögzített egy vadkamera is rögzítette a boon.hu információi szerint. Úgy tudni, néhány héttel ezelőtt Hangony és Kissikátor közelében, illetve Aggtelek környékén is észleltek már medvét.
A szakértők szerint a nagy meleg miatt könnyen elképzelhető, hogy az állat szomjas volt, így a környéken keres magának vízforrást. Fontos, hogy a környéken kirándulók kellő odafigyeléssel és körültekintéssel járják a környező erdőket, mert nehéz megállapítani a medve, vagy medvék haladási irányát.
Egyre gyakrabban látni medvéket hazánkban
Legutóbb augusztus elején számoltunk be medveészlelésről. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság általa üzemeltetett kameracsapda 2023.júluis 24-én rögzített egy viszonylag nagytermetű barnamedvét. A másik megfigyelés egy lakossági bejelentéshez kötődik. 2023.július 29-én túrázók észleltek medvenyomot a Bükk központi részén, Szilvásvárad községhatárban.
Készítettünk egy kisokost
Ahogyan arról a Lelépő is beszámolt, már tavaly októberben is jelezte a Bükki Nemzeti Park, hogy egy előző év májusától itt élő, kifejlett hím nagy valószínűséggel már áttelelhetett a Bükkben, és azóta is ott tartózkodik. Nos, az állat azóta is a népszerű túraútvonalak közelében élhet. A Bükki Nemzeti Park munkatársai pedig már nevet is adtak neki: Mihály.
Ahogyan azonban a mondás tartja, a medve nem játék, így hát a szakértők tanácsai alapján összegyűjtöttük, mire érdemes felkészülni, ha a Bükkben kirándulnánk és mit kell tennünk, ha összefutnánk például Mihállyal.
Bükkzsércen egy egész medvecsaládot láttak
Nemrégiben portálunk is beszámolt arról, hogy Bükkzsérc önkormányzata fontos közleményben figyelmeztette a lakosságot, hogy egy barna anyamedve két bocsával jelent meg a térségben. A pontos helyszín a Cserépfalui tó fölött és Bükkzsérc Nyomó közötti erdőben volt található. Teljes cikkünket ide kattintva tekintheti meg.
(Forrás: SokszínűVidék/magyarmezogazdasag.hu)
Magyar Állatvédelem