Ahogyan azt a Magyar Állatvédelem is megírta, rendeletben tiltanák meg azt, hogy az állatvásárokon kutyát, macskát, valamint madarak vadon befogott egyedeit értékesítsenek. A kezdeményezésről kérdeztük Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztost.
Az állatbarátok körében nagy örömöt váltott ki a hír, miszerint a vásárokon betiltanák bizonyos élő állatok értékesítését. A javaslatot már olvashattuk, mi történik most vele?
Társadalmi egyeztetésre bocsátottuk a tervezetet, aminek értelmében egyes kedvtelésből tartott állatokat tilos lesz állatvásárokon értékesíteni. Ide tartoznának a saját tenyésztésből származó egyedek és a házi szaporulatok is, hiszen tapasztalataink szerint a szaporítók egyik legnagyobb piaca az állatvásárok.
Miért döntöttek úgy, hogy meglépik ezt?
A szaporítók elleni határozott fellépés mindig a zászlóskérdésünk volt, a 2021 végén módosított Büntető Törvénykönyv szerint immáron az állatkínzást elkövető illegális szaporítók akár öt év szabadságvesztést is kaphatnak 2022 január 1-től. A mostani javaslat is főként ezért született meg, nem véletlen, hogy a módosítás a kutyák, a házi macskák és a madarak vadon befogott egyedeit érinti. Természetesen vannak további feladataink, de úgy gondolom, hogy a mostani lépésünk nemzetközi színtéren is jelentősnek tekinthető,
bízunk abban, hogy ennek köszönhetően minél többen a tudatos és felelős állattartást választják majd.
Mit szóltak az állatvédő szervezetek a hírhez?
A mostani módosítást is ők kezdeményezték, majd a Nemzeti Állatvédelmi Tanács véleményének kikérését követően kezdődhetett meg a közös munka. A döntéseink, intézkedéseink előkészítése során rendszerint egyeztetünk a civil szervezetekkel, nem történt ez másképp most sem. Így bátran állíthatom, hogy támogatják a javaslatot. A szervezetek is tapasztalták korábban azt, hogy erre szükség van, hiszen gyakran kifogásolhatók voltak a körülmények, valamint
az árusok rendszerint nem tartották be a jogszabályokban meghatározott feltételeket, prevenciós intézkedéseket.
Ezt az állapotot viszont a szaporítók nagyon jól ki tudták használni…
Pontosan, hiszen törzskönyv nélküli állatok kerültek eladásra, legtöbbször a szükséges állatorvosi ellátással sem rendelkeztek az állatok. Az állatvásárokon továbbá a körülmények sem a legjobbak, a nyár során is több sajnálatos fotó látott napvilágot, ahol kis helyen, sokszor víz nélkül, a tűző napon tartották az állatokat.
Mi történik a társadalmi egyeztetést követően?
November 28-ig várjuk az észrevételeket, aztán bízom abban, hogy már a következő fázisba léphetünk.
Magyar Állatvédelem