Image default

Kolibri: a madárvilág lenyűgöző „szépségkirálynője”, de simán kiszúrja bárki szemét, ha kekeckedik vele

Kolibri: a madárvilág lenyűgöző „szépségkirálynője”, de simán kiszúrja bárki szemét, ha kekeckedik vele! 

Vitathatatlanul a természet egyik csodája a kolibri létezése. A színpompás madár-különlegesség szíve ezerkétszázat dobban egy perc alatt (egy emberé 60-100 között), és akár nyolcvanat is csap a szárnyával egy másodperc alatt! Ha pedig lefogod a szárnyait, hogy ne repülhessen, akkor tíz másodpercen belül meghal…

A különleges kolibrifélék közé 341 faj tartozik összesen. Nemcsak látványos megjelenésük teszi őket különlegessé, hanem lenyűgöző repülési stílusuk is.  Képesek arra, hogy szárnyaikat a szokványos fel-le mozgatás mellett körkörösen is mozgassák. Repülés közben pedig a szárnyaikkal millió apró nyolcas alakzatot írnak le. Így a kolibri az egyetlen madár a Földön, amelyik hátrafelé is képes repülni.

Ha már repülés, igazi akrobaták a levegőben. Szinte a fizika törvényszerűségeit meghazudtolva, nemcsak hátrafelé repülnek, de képesek egy helyben lebegni. Köszönhető ez a „szuperképességük” annak, hogy szárnycsapásaik gyakorisága a legnagyobb a madárvilágban.

Az egy helyben lebegő kolibri legalább 55 szárnycsapást tesz meg másodpercenként, az udvarlás célját szolgáló légtornász-bemutatók alkalmával pedig kétszázszor.

Talán nem meglepő, hogy a szívük is sokkal hevesebben ver, hogy elbírja ezt a hihetetlen tempót! Egy átlagos kolibri szíve percenként 1200-at üt. Fáradhatatlan légakrobaták, hiszen órákon kersztül képesek egy helyben lebegni.

De hová sietnek a kolibrik?

De mire fel ez a nagy sietség? – tehetnénk fel a kérdést. Megvan erre is a természet válasza: a kolibrik anyagcseréje a leggyorsabb a Földön. Némelyiknek naponta akár 2000 virágot is meg kell csapolnia, hogy életben maradjon. A kolibrik nagy utazók. Kis termetük ellenére némelyikük évente akár 3000 kilómétert is repül. A vándorlás megkezdése előtt általában felhízlalják magukat, hogy felkészüljenek a hosszú utazásra.

A kolibrik abban is különböznek a többi madártól, hogy felszállás után azonnal elérik a maximális sebességüket, és a testük hosszának akár a négyszázszorosával megegyező távolságot is képesek megtenni a levegőben egy másodperc alatt.

Valamennyi kolibrifaj nektárral táplálkozik, méghozzá nem akárhogyan: a lecsüngő trombita alakú virágok előtt lebegve, hosszú, ecsetszerű nyelvükkel gyűjtik össze a kehelyből a cukros nedvet. Az apró madarak gyakran csak szürkületkor pihennek meg egy ágon – ilyenkor anyagcseréjük és testhőmérsékletük jelentősen lecsökken. Kábulatukból csak a másnapi felmelegedés ébreszti fel őket.

Rendíthetetlen harcosok: nem ismerik a félelmet!

A parányi apróságok másik meglepő sajátossága a rendíthetetlen bátorságuk. Egyszerűen nem is mernek félelmet. Képesek akár egy sassal is szembeszállni, ha az betört a fészekrakó területükre. Meglepő módot tehát kijelenthetjük, hogy apró termetük ellenére a kolibrifélék a legagresszívabb madárfajokközé tartoznak. A domináns hímek képesek élet-halál harcot vívni a területükre betörő vetélytársaikkal és simán halálra szúrkálják hosszú és hegyes csőrükkel a párharcban alulmaradt legyőzöttet. Nem ismernek lehetetlent, a hímek nekirontanak és komoly sérüléseket is okozhatnak az territóriumukba betolakodó varjaknak, szajkóknak, sőt a sólymokat is hezitálás nélkül elkergetik területükről. A nőstényekből pedig általában a fészek közelébe merészkedő állatok vagy emberek váltják ki a harcias viselkedést.

Nemcsak gyönyörűek, okosak is!

Mivel naponta akár kétezer virág nektárkészletét is meg kell csapolniuk, hogy életben maradjanak, ezért komoly emlékezőtehetségre van szükségük. Egy kísérlet során megfigyelték, hogy a kolibri emlékezett arra, melyik virág levét fogyasztotta már el, és rövid tájékozódás után azt is tudta, mikor kell visszatérnie korábbi étkezőhelyére, hogy újabb adag nektárhoz juthasson. A kutatók szerint egészen meglepő ez a memória, hiszen ez gyakorlatilag olyan, mintha a kolibri fejében egyszerre nyolc stopperóra jelezné, hogy hová mikor repüljön.

Mindezen lenyűgöző tulajdonságok tudatában méltán nevezhetjük a kolibrikat a „Természet nyolcadik csodájának”!

(Forrás:  Magyar Állatvédelem/ szenyanildiko.hu/Divany Fotók: Pexels)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Madárszenzáció: újra költ hazánkban a kolibrikkel rokonságban álló faj

Marci