Aktív első évet zár az első és egyetlen törvény által létrehozott állatvédelmi alapítvány, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány. Összegyűjtöttünk tizenegy fontos lépést, amivel jelentős mértékben előrébb tudták vinni az állatvédelem ügyét 2023-ban.
1. Saját programjaikon felül összesen 115 civil állatvédő szervezetet és 20 állatkertet részesítettek anyagi, 93 szervezetet tápadomány támogatásban idén. 2023-ban éves költségvetésük nagyjából felét, 123 millió forintot állatvédő civil ernyőszervezetek fejlesztésére, prevenciós és edukatív munkájának megsegítésére, az állatkertek állatmentő és fajvédelmi tevékenységének erősítésére és az Állatorvostudományi Egyetem civil állatvédőket segítő ivartalanítási programjának támogatására fordították.
2. A támogatásként kiosztott 123 millió forint legnagyobb részét a szervezetek ivartalanításra, illetve infrastruktúra fejlesztésre, kisebb részét (22 millió) oktatásra, kutatásra, egyéb rendezvényekre fordíthatták.
3. Az Alapítvány tél végén meghirdette „Én is az állatvédőket támogatom” kampányát, amelynek elsődleges célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a civil állatvédő szervezetek fáradhatatlan tevékenységére, és ajánlja ezeket a szervezeteket a személyi jövedelemadó 1 százalékára. 2023-ban végül a számítások szerint kb. 800 millióval többet kaptak az állatvédő szervezetek az 1% felajánlásokból, mint 2022-ben.
4. Az Alapítvány az állatvédelmi eljárások gördülékenységének erősítése céljából együttműködési megállapodást kötött az Országos Polgárőr Szövetséggel, valamint a Veszprémi és a Budapesti Rendőrfőkapitányságokkal. Veszprémben állatvédelmi szakmai napot szerveztek a rendőrség számára.
5. Az Alapítvány népszerűsítette az állatvédelmet az EFOTT-on, a Magyarok Országos Találkozóján, a SZÍN fesztiválon, a Tacsitalin, a Magyarországi Díszmadárbarátok Pannónia Országos Szövetség szervezésében megrendezésre kerülő National Bird Show- Díszmadár Fesztiválon, valamint a Dogs on the Catwalk elnevezésű jótékonysági divatbemutatón. Az Állatvédelmi témahét nyitó rendezvényét, az Állatvédelmi Pikniket is támogatta az Alapítvány.
6. 2023. augusztusától szemléletformáló állat-asszisztált foglalkozásokat szervezett az Alapítvány hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek számára 9 vármegyében, több mint 30 intézményben. A megvalósult 70 foglalkozáson több mint 1500 gyermek vett részt.
7. 2023-ban 93 szervezet részesült összesen 16 tonna tápadományban az alapítvány jóvoltából.
8. A helyes szakmai ismeretek birtokában az állatvédelmi eljárások szereplői hatékonyabban és szakszerűbben tudnak fellépni az állatkínzás és más jogsértések ellen, és ezzel hozzájárulnak az állatok védelméhez és jóllétéhez. Az Állatvédelmi Kompetencia Program keretében nyár óta 38 állatvédelmi tananyagfejezet készült el, amelyen összesen 37 szerző és 20 lektor dolgozott. Az anyag – az ország legszéleskörűbb állatvédelmi tudásbázisa – 2024-ben térítésmentesen bárki számára elérhető lesz.
9. Az Alapítvány összesen 5 millió forintos vis maior támogatást nyújtott olyan civil szervezeteknek, amelyek az év során nem várt események miatt (tűzkár, autóbaleset, szaporítótelep felszámolásból eredő extra költségek) kiemelten nehéz helyzetbe kerültek.
10. Az Alapítvány posztgraduális Állatvédelmi ösztöndíj pályázatot írt ki 5-5 fő részére Jogi szakokleveles állatvédelmi szakember és Állatvédelmi szakjogász képzésekre. A nyertes pályázók szeptemberben megkezdték tanulmányaikat a Miskolci Egyetemen.
11. Állatvédelmi Szakmai díj alapításáról döntött az Alapítvány, 2023-ban kategóriánként 2-2 díjazott kapta meg az elismerést. A díjazottak 100 kg tápadományt is felajánlhattak egy általuk választott állatvédő civil szervezetnek.
Az Alapítvány 2024-ben az ideinél is széleskörűbb, kibővített tevékenységekkel tervezi támogatni a hazai állatvédelmet, bekapcsolva a művészvilágot és a vállalkozásokat is.
Magyar Állatvédelem