Image default

Minden élet számít: különleges színű erdei siklót mentettek meg a Sóstó Vadvédelmi Központban!

Minden élet számít: különleges színű erdei siklót mentettek meg a Sóstó Vadvédelmi Központban! Egy építkezésen éppen „téli álmát aludta” a hüllőnk, de megzavarták. 

Gyakran számolunk be a Sóstó Vadvédelmi Központ szakembereinek emberfeletti munkájáról, erőfeszítéseikről, amit az állatok érdekében nap mint nap tesznek. Ismét bebizonyították, hogy nekik minden állat élete számít!

Néhány napja közösségi bejegyzésükben osztottak meg egy nem mindennapi esetet. Mint írták, egy fővárosi építkezésnél került a felszínre egy különleges színárnyalatú erdei sikló (Zamenis longissimus), mely hibernált állapotban telelt, miközben megbolygatták rejtekét.

A helyszínről a Supervet 0-24 Állatorvosi Rendelő közreműködésével került hozzájuk. Sérülés nem volt az állaton, azonban a téli álomnak lőttek. Komfortos terráriumot rendeztek be számára gondozóink, a telet nálunk tölti biztonságban a védett hüllő – írták.

Megjegyezték, hogy: „Természetesen 1,5-2 méteres testhossza miatt a vele való találkozáskor veszélyes kígyófajnak vélik, azonban teljesen ártalmatlanok. Harapni vagy védekezni csak akkor próbál, ha sarokba szorítják vagy kézbeveszik. Mérge nincs, hazánk második legnagyobb siklóféléje. Előfordul, hogy bekúsznak egy-egy épületbe és ott keresnek búvóhelyet maguknak. Ha találkozunk velük akkor sose bántsuk őket, mivel fontos szerepet töltenek be a táplálékláncban. Ilyenkor inkább kérjünk segítséget, ahogy ez most is történt. Köszönjük szépen!”

Az erdei sikló

Az erdei sikló a második legnagyobb testű kígyónk. Hossza elérheti a 120 cm-t, de egyes esetekben akár a 200 cm-t is. Teste karcsú és erőteljes. A kifejlett példányok hátoldalának színe az olívzöldtől a sárgásbarnán át a barnáig változhat – jellemzi az MME.

Az erdei sikló nappali életmódot folytat. Elsősorban a reggeli, délelőtti órákban aktív, enyhe borongós időben egész nap találkozhatunk vele. Június végétől egyre ritkábban kerül szem elé, ilyenkor a nagy melegek következtében részben csökkenti aktivitását, részben rejtettebb életmódra vált. Augusztustól találkozhatunk frissen kikelt példányaival, amelyek még az őszi hidegek előtt igyekeznek táplálékot magukhoz venni. Táplálékát gerincesek alkotják. A felnőtt egyedek melegvérű gerinceseket, rágcsálókat, cickányokat és madarakat zsákmányolnak. Áprilistól júniusig gyakran másznak fákra és bokrokra, ahol madárfészkeket fosztanak ki. Fogságban 20 évig is elélhetnek, a természetben a rájuk leselkedő veszélyek (ragadozók, emberi tevékenység) miatt ezt a kort nem valószínű, hogy elérik.

Az erdei siklók a telet hibernált állapotban töltik.

Téli pihenőjüket a kifejlett egyedek már szeptemberben elkezdhetik, és időjárástól függően március végén, április elején fejezik be.  A meglepett erdei siklók ritkán támadnak, inkább mozdulatlanná dermednek, vagy halkan igyekeznek a sűrű növényzetben eltűnni. A kézbe vett példányok azonban gyakran harapnak.

 Magyarországon – mint minden hüllő és kétéltű – védett. Természetvédelmi értéke: 50 000 Ft.

Te is támogathatod a mentést

Ha Te is szeretnéd támogatni a Vadvédelmi Központ erőfeszítéseit, az alábbi módon teheted meg:

Sóstó Vadvédelmi Központ
📲: +36-70-526-2793
📧: vadvedelem@varosgondnoksag.hu
🏡: 8000 Székesfehérvár, Szárcsa utca 37.
Támogasd a természet- és állatvédelmi törekvéseinket!
Sóstó Természetvédelmi Alapítvány 🐾
Raiffeisen Bank Zrt.
Számlaszám: 12001008 – 01868437 – 00100004
IBAN: HU 46 12001008 – 01868437 – 00100004

(Forrás: Sóstó Vadvédelmi Központ, Fotó: Horváth Réka, Pintér Zsófia)

KAPCSOLÓDÓ

Döbbenetes állapotban lévő csontsovány kutya életét mentették meg

magyarallatvedo

Láncra vert, csont sovány kutyát mentett a Fema

Eszti_mav

Tisza közepéről mentették ki Sziszit a kimerült, fuldokló kutyust

magyarallatvedo