Image default

Furcsán egerésznek Kardoskúton a vörös vércsék: futva kapják el a mezei pockot!

Furcsán egerésznek Kardoskúton a vörös vércsék: futva kapják el a mezei pockot! Nem szokványos vadász tecnikát figyeltek meg a nemzeti park munkatársai a vércsék táplálék szerzése kapcsán. 

Érdekes technikával vadásznak a vörös vércsék a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó Kardoskúti-pusztán – írta Nemzeti park. Nem a levegőből szemlélik a terepet, hanem a békászó sasokhoz hasonlóan, a földön futva próbálják elkapni a pockokat.

A vörös vércse hazánk egyik leggyakoribb és legismertebb ragadozó madara. Magyarországi költőállományának egy része rendszeresen áttelel. A téli időszakban a táplálékbázist szinte csak a mezei pocok jelenti számára, amely most bőségesen rendelkezésre áll a Kardoskúti-puszta rövidfüvű gyepein.

A vörös vércsék vadászati technikájára főként az jellemző, hogy egy helyben lebegnek (szitálnak), onnan kémlelik a gyepet, majd hirtelen lecsapnak áldozatukra. Máskor egy magasabb kilátóhelyről (például kútgémről) figyelik a környezetüket. Decemberben azonban több példány esetében is megfigyelték, hogy az alkalmas helyszíneken, a földön futva, gyors lépésekkel iramodnak a könnyen észrevehető, gyakori zsákmányállatok után. Ezzel a módszerrel, ilyen körülmények között kisebb energia befektetéssel is hatékonyan tudnak élelemhez jutni ezek a kiváló vadászok.

A vörös vércséknél nem szokványos ez a viselkedés, más ragadozó madár fajoknál – például a békászó sasoknál – azonban gyakrabban előfordul.

A vércsék nyáron főleg mezei pockokat, repülő rovarokat és gyíkokat fogyasztanak. Télen viszont nincsenek sem gyíkok, sem repülő rovarok, ezért szinte kizárólag pockokkal táplálkoznak. Idén a kardoskúti Fehér-tó térségében bőven találnak táplálékot, s mivel a tó körüli területek jól vannak legeltetve, így a vércsék könnyen felfedezik a rágcsálókat.

A nap bármely szakában megfigyelhetjük őket vadászat közben. Alkonyatkor még intenzívebben kutatnak zsákmány után, hogy legyen elég energiájuk átvészelni a hideg éjszakát. Rendszerint kisebb csapatokban éjszakáznak a környező facsoportokban – írta korábbi bejegyzésében a park.

(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság, Fotó: Fotó: Palcsek István Szilárd)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Már költésbe kezdtek a nagy godák a Fehér-tónál

Marci

Közel másfél ezer bíbic pihen a Körös-Maros melletti Csikóspusztai-tavon

Erik

Kilenc pásztorgém portyázott a Körösöknél

Erik