Az észak-németországi Walsrode madárpark szolgált egy a rendőrség megbízásából elvégzett kísérlet helyszínéül, aminek főszereplői a keselyűk lettek – írja a Blikk.
A Sherlock névre hallgató pulykakeselyű (Cathartes aura) hivatott tetemek felkutatásában segíteni a rendőröket. Az újvilági keselyűfélék ugyanis rendkívül ügyesek a tetemek megtalálásában, és jóval hatékonyabbak, mint a vérebek.
Ezért lehetnek jók a keresésben a keselyűk
Orrukban nincs nyálkahártya, így az illatanyagok intenzívebben járhatják át a szaglószervet. Az orrüregük és az agy szaglásért felelős területe különösen nagy. Ezeknek köszönhetően az állatok akár 100 méteres magasságban is képesek a legenyhébb szagokat is érzékelni, akár elásott hullákét is. Emellett kitartóbbak, mint a rendőrkutyák, és
ugyanannyi idő alatt jóval nagyobb területet képesek végigpásztázni.
A vadon élő keselyűk nem alkalmasak a feladatra
A madarakból természetüknél fogva csak egyetlen képesség hiányzik: hogy engedelmeskedjenek az emberi utasításnak. Erre csak olyan, ember által nevelt egyedeket lehet rávenni, amilyen Sherlock is, akit
állatidomárok készítenek fel a mesterségére.
Hetek alatt sikerül elérni, hogy az állat megkeressen egy csalit: egy lebomló emberi szagokkal ellátott szövetpatkányt. Első küldetése előtt azonban Sherlocknak még be kell bizonyítania, hogy akár a kutyák, képes megkülönböztetni az emberi és állati tetemek szagát.
Ezt olvastad már?
Egy amerikai szenátor olyan jogszabályt nyújtott be, amely lehetővé tenné a gazdák és farmerek számára, hogy kiirtsák az állatállományukat fenyegető fekete keselyűket – írja a Magro.
SZERINTE JOGOT KELL BIZTOSÍTANI SZÁMUKRA ARRA, HOGY MEGVÉDJÉK ÁLLATAIKAT A RAGADOZÓKTÓL.
Megjegyzi, hogy a fekete keselyű támadások gyakran több órán át tartanak és átlagosan 2 ezer dollárba kerülnek a farmereknek minden megölt borjú után. A javaslatról bővebben ebben a cikkünkben lehet olvasni.
Magyar Állatvédelem