Image default

Döbbenetes adat: az utóbbi húsz évben a fecskék fele eltűnt Magyarországról

A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe és felelőssége van. Erre hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) hétfőn közleményben. Emlékeztetnek: az utóbbi húsz évben a fecskék fele eltűnt Magyarországról.

Összefogással tehetünk a fecskék védelméért

Az elmúlt két évtizedben több mint 50 százalékkal csökkent a hazai fecskeállomány.

Azaz mára legalább minden második madár eltűnt az ereszek alól.

A folyamat megfordítása közös érdekünk – hangsúlyozza az MME. Kiemelik, hogy a tavasz közeledtével még van idő kihelyezni a műfészkeket. Most érdemes megtervezni és engedélyeztetni a fecskebarát falfelújítást, felszerelni az ürülékpotyogást megszüntető “fecskepelenkákat”.

Most kell felkészülni

A tájékoztatás szerint az MME a műfészkek és az ezekhez szükséges sablonok elkészítését bemutató kisfilmekkel is segíti a madárbarátok felkészülését az idei fecskevédelmi szezonra.

Az egyesület emlékeztetett arra, hogy a rovarok elleni biológiai védekezésben óriási szerepe van a fecskéknek és a denevéreknek.

Ezért is aggasztó a települési fecskeállomány ezredfordulót követő megfeleződése.

Ennek hátterében az élőhelyek átalakítása, a táplálékbázis csökkenése, a klímaváltozás, valamint a fecskefészkek leverése, a madarak elzavarása áll.

Hatalmas szerepük van a fecskéknek a mindennapokban is

Azt írták, minden fecske legalább egy kilogramm repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt. Az MME számításai szerint Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat. Ez azt jelenti, hogy

legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad évről évre a környezetben.

Az állománycsökkenés megállítását, megfordítását a meglévő természetes fészkek és telepek fokozott védelmével (a fészekleverések hatósági bejelentésével) lehet elérni. Emellett sokat tehetünk a még március-áprilisban kihelyezett műfészkekkel, sárgyűjtőhelyek létesítésével, valamint ürülékpotyogást megszüntető “fecskepelenkák” felszerelésével. A szakértők szerint a parti fecskék esetében pedig költőfalaik felújításával segíthetik az emberek.

Magyar Állatvédelem, forrás: MTI

KAPCSOLÓDÓ

365 ezer madarat számoltak össze a hétvégén Magyarországon, számos előkelő helyezést is elért hazánk

Marci

Most nagyon kell figyeljünk a sünökre!

magyarallatvedo

Ezért fontos, hogy mostantól letakard autód üvegét – állatok élete múlhat rajta

Eszti_mav