Image default

Minden élet számít: békák százait mentették meg Budán a biztos haláltól állatvédők

Minden élet számít: békák százait mentették meg Budán a biztos haláltól állatvédők. 

Az évnek ebben a szakában szokatlanul enyhe és csapadékos idő megérkeztével a Budapest 2. kerületében található Völgy utcában már februárban megjelentek a telelőhely felől az egyik közeli kertben található szaporodóhely, a Modori-tó felé igyekvő barna varangyok – kezdi bejegyzését a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. 

Megszokott, hogy az enyhe, csapadékos tavaszi idő beköszöntével békák százai kelnek útra az Ördög-árok túloldalán lévő erdős hegyoldalban található telelőhelyeikről, hogy a villamossíneken túl, az egyik kertben megbújó Modori-tó felé vegyék az irányt, ahol a sikeres párzást követően a nőstények lerakják petéiket.

Azonban ez a vállalkozás nem veszélytelen, hiszen az útvonalukat kettészelő betonozott út, és a villamossínek, illetve az azokon közlekedő járművek a legtöbb esetben végzetesek számukra. Az út túloldalára igyekvő varangyoknak fizikailag nehéz feladat átkelni a villamossínek, a mellettük húzódó, függőleges betonfalú vízelvezető árok és a meredek rézsű jelentette akadályokon, ahol évek óta sokukat gázolják el a gyakran közlekedő villamosok, illetve az arra járó autók.

Tavaly és az elmúlt hetekben az útszakaszon többszáz főként barna varangy pusztulását regisztrálták. Csak a kerítés megépülését megelőző két esős napon

több mint 300 varangyot gyűjtöttek és mentettek meg munkatársaik és önkénteseik a biztos haláltól.

A tavalyi összefogás sikerén felbuzdulva idén is – még a békák tömeges megjelenése előtt – felállították az ideiglenes kétéltű terelőrendszert, mellyel a villamossín, az út és az azon közlekedő autók jelentette legtöbbször végzetes akadály leküzdésében segítjük a varangyokat.

Az idei akcióban – a tavalyihoz hasonlóan – az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Jane Goodall Intézet munkatársai, valamint lelkes önkéntesek segítettek.

Várják az önkéntesek jelentkezését

A kerítés telepítése után kezdődik a munka java része, hiszen a terelőrendszeren a békák csak emberi segítséggel tudnak átjutni. Így a bizonyos távolságonként leásott vödrökbe kerülő békákat össze kell gyűjteni és átvinni őket a túloldalon található szaporodóhelyre, a Modori-tóhoz.

Amennyiben a kerítés rendszeres ellenőrzésében, a békák számlálásában és szállításában bárki szeretne segíteni és így csatlakozni az akcióhoz, akkor azt az alábbi elérhetőségeken jelentkezve tudja megtenni:

Egerer Anna
egerer.anna@mme.hu
+36 20 229 6986

(Forrás: MME, Fotó: Aliczki Manó)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Rengeteg a sérült állat a romok alatt, ezt a szervezet nem adja fel a keresést

magyarallatvedo

Szárnysérült apró kuvik életét mentették meg az állatvédők

Erik

Hat év után sikerült egy fókát megszabadítaniuk az állatvédőknek egy műanyag gyűrűtől

Erik