“Hazatért” az Ukrajnában is megfigyelt székicsér!
A székicsér (Glareola pratincola) egy rendkívül attraktív partimadár-fajunk, repülési szokásai villámgyorsak, és fordulékonyak, melyre szüksége is van, hiszen elsősorban a levegőben szerzi be a zömmel szitakötő-fajokból álló táplálékát – jellemzi közösségi oldalán a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.
Mint megjegyzik, vonuló faj révén képes nagy távolságokat is megtenni, a költőhelyre visszatérő egyedek feltehetően nagyobb távolságokat is kóborolnak akár költés előtt. Így tett az egyik tavaly, a nagykunsági székicsér-élőhelyen még fiókaként jelölt egyed, melyet idén májusban Ukrajnában fotóztak le, így a külföldön elsőként megkerült székicsér lett.
Július 26-án azonban újra előkerült az egyed, de most már a kisújszállási Nagyréten, a gyülekező székicsérek között sikerült újra megfigyelni és fényképezni; a madár csupán pár kilométerrel arrébb került meg attól a helytől, ahol 2023-ban kikelt a tojásból. Hogy ez a példány végülis költött-e valahol a Kárpát-medencén kívül, vagy csak kóborolgatott a hazai és külföldi fészkelőhelyek között, nem fogjuk megtudni, de, hogy az őszi vonulás előtt visszatért a Nagykunságba, a faj nagyfokú helyhűségére utal, melyet a korábban jelölt és fészkelni is visszatérő egyedek nagyobb száma is igazol – tette hozzá a Nemzeti Park.
A székicsérek jelenleg a gyülekezőhelyeken tartózkodnak; a szülőmadarak és fiókáik készülnek az indulásra az afrikai kontinens felé.
(Forrás: Hortobágyi Nemzeti Park, Kiss Ádám Természetvédelmi Őrszolgálat)