Image default

Világrekorder a 16 éves nagyéri kék vércse!

Világrekorder a 16 éves nagyéri kék vércse! Ilyen magas kort megért egyedet eddig még soha nem azonosítottak. Ráadásul eddigi élete során nagyjából 6,5-szer repülhette már körbe a Földet.

Még a madártani szakemberek is alaposan elcsodálkoztak azon, hogy a Körös-Maros Nemzeti Parkban egy 16 évvel ezelőtt fiókaként gyűrűzött kék vércse került lencsevégre ezen a nyáron. Ilyen magas kort megért egyedet eddig még soha nem azonosítottak – írta cikkében a Körös-Maros Nemzeti Park.

Ezt a madarat 2009-ben szintén a Körös-Maros Nemzeti Park területén, a Csanádi-háton, Nagyér község határában, egy műfészek-telepen jelölték meg egyedi azonosítást biztosító gyűrűkkel. Bár a kék vércsék minden évben hatalmas utat tesznek meg – egészen Afrika déli részéig elrepülnek – az eltelt tizenhat év során egyszer sem olvasták le a lábára helyezett gyűrűk adatait. Idén júliusban Cserebökényben bukkant fel, amikor az Igazgatóság szakvezetéses túrájának egyik résztvevője fotózta le, majd később a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberei azonosították be. Mivel nyár közepén bukkant fel, így jó eséllyel ezen a cserebökényi telepen költött – tették hozzá.

Becslések szerint a kék vércsék általában 6-8 évig élnek, ez a példány tehát valóban matuzsálemnek számít.

Főként, ha figyelembe vesszük, hogy a faj egyedei tavaszi és őszi vonulásuk során hatalmas távolságokat tesznek meg, s ez az út korántsem veszélytelen. Érdekesség, hogy a kék vércsék ősszel a világ minden tájáról Angolába mennek. Október végétől november közepéig az afrikai ország számos pontján láthatunk olyan gyülekezőhelyeket, ahol kék vércsék milliói verődnek össze. A tél folyamán aztán szétszóródnak: Botswanában, Zambiában, Namíbiában és a Dél-Afrikai Köztársaságban vendégeskednek. A tavasz beköszöntével aztán ismét Angolában randevúznak, onnan indulnak útra április első hetében nyári költőhelyükre, a világ különböző pontjaira.

Magyarországról a kék vércsék nagy része mostanra már elindult az afrikai tájak felé -jegyezte meg a nemzeti park.

A 16 éves kék vércse nagyjából 6,5-szer repülhette körbe eddig a Földet!

Mint múlt heti cikkünkben megírtuk, a vércse az első vonulásától mostanáig nagyságrendileg minimum 255 000 km -t(!) tehetett meg!

A most 16. életévében járó madarat a 2006-2009 között lezajlott kékvércse-védelmi LIFE program utolsó évében, júliusban jelöltük a fiókaként a Csanádi-háton, egy költőláda-telepen – írta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Mint megjegyzik, ez a kék vércse még nagyon óvatos becsléssel is évente legalább 17 000 km-t tett meg csupán a vonulás-telelés időszakában, azaz a tőlünk való őszi távozástól a tavaszi visszaérkezésig.

Az elmúlt 15 évben, az első vonulásától mostanáig tehát ez nagyságrendileg

minimum 255 000 km(!), azaz olyan távolság, mintha 6,5-szer körberepülte volna az Egyenlítő mentén a Földet.

Különös ízt ad a történethez, hogy ez a madár egész eddig nem került sehol szem elé, azaz nem ismertük másik évben, más helyszínen megkerülését – tették hozzá.

Bár az ennyire idős kék vércsék nem tekinthetők átlagosnak, ez a példány, és a korábbiakban megkerült idős egyedek megkerülésükkel kritikus információkat szolgáltatnak például ahhoz is, hogy az egyedi színes gyűrűs jelölések során kellő rátartással kezeljük a kódok kiosztását is, azaz, hogy mikor térhetünk vissza leghamarabb a korábban már alkalmazott egyedi kombinációkhoz úgy, hogy biztosan elkerüljük a rájelölést, amikor két különböző madár hordoz azonos egyedi kódolást – jegyzi meg az MME.

(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Fotó: A 2024-ben Cserebökényben megfigyelt 16 éves kék vércse (fotó: Csepregi Pál)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Túzokok telelését segítik a nemzeti park munkatársai

magyarallatvedo

Megérkeztek az első havasi lilék Kardoskútra

Viki

Beköszöntött a szerelem a körösvölgyi őzekhez is

Viki