A bíróság elutasította annak a civil szervezetnek a kérelmét, amely a Kovászna megyében kiadott 54 medve kilövésére vonatkozó engedélyek visszavonását kérte. A döntés indoklása szerint a határozatot az emberek védelmében hozták meg.
Az emberek biztonsága az első
Tamás Sándor, Háromszék megyei tanácsának elnöke üdvözölte a döntést. Hangsúlyozva, hogy a megyei tanács a vadásztársaságok és a környezetvédelmi ügynökség oldalán szállt be a perbe, mert az emberek életét és biztonságát tartják a legfontosabbnak.
„Nem helyes, hogy egy tömbházlakásban működő, radikális környezetvédő szervezet akadályozza meg a parlament által elfogadott és az államelnök által kihirdetett törvény alkalmazását.
Az elmúlt 12 évben megduplázódott a medvék száma Kovászna megyében, és a településeken garázdálkodó medvék miatt az emberek nem érzik magukat biztonságban”
– nyilatkozta Tamás Sándor.
A megyei hatóságok 54 medve kilövésére adtak engedélyt, amit a brassói Szövetség a Visszaélések Elleni Küzdelemért nevű egyesület próbált bíróságon megtámadni. Az egyesület azt kérte, hogy mind Kovászna, mind Hargita megyében függesszék fel a medvekilövési engedélyeket,
de a törvényszék mindkét esetben elutasította a keresetet.
A medvék túlszaporodása problémát jelent
Gheorghe Neagu, a Kovászna Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója szerint az elmúlt években a medvék száma drasztikusan megnőtt a térségben.
„Az elmúlt 12 évben a medvepopuláció megduplázódott, jelenleg 2263 példányt tartanak számon.
Ezzel szemben a háromszéki erdők optimális esetben mindössze 600 medvének nyújtanának megfelelő életteret”
– mondta Neagu.
A túlszaporodott medvepopuláció növekvő problémát jelent a helyi lakosok számára, akik egyre gyakrabban szembesülnek a településeken kóborló, garázdálkodó állatokkal.
Közösségi érdek kontra természetvédelem
Az ügy rávilágít arra a feszült egyensúlyra, amely az emberek biztonsága és a természetvédelem között húzódik.
A bíróság döntése szerint a medvevadászat folytatása elengedhetetlen ahhoz, hogy a helyi lakosság biztonságát és életminőségét garantálni lehessen.
A medvék túlszaporodásának kezelése továbbra is kihívás marad, amelyhez a hatóságoknak, a környezetvédelmi szervezeteknek és a helyi közösségeknek együtt kell megoldást találniuk.
Maszol nyomán Magyar Állatvédelem