A polgárőrséghez hasonlóan működő állatrendőrséget szeretnének felállítani – írja a BOON.hu.
Magyarország állatvédelmi szempontból a huszonnegyedik órában jár. Ezt az áldatlan helyzetet szeretné orvosolni a Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat Egyesület az állatrendőrség felállításával, amelynek szükségességéről az állatvédők már régóta beszélnek.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]– Hihetetlen mértéket öltött az állatkínzás, virágzik a szaporítóbiznisz, konkrét bűnhálózatok jöttek létre a kutyaviadalokra. Kiemelkedően magas a kóbor állatok száma, az állatvédő szervezetek és a menhelyek pedig már nagyon nehezen bírják azt az emberfeletti munkát, amit napról napra végeznek[/perfectpullquote]
– sorolta dr. Fülöp Erik, a Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat Egyesület elnöke. – Ovádi Péter miniszteri biztos kinevezésével az elmúlt hónapokban felgyorsultak a kedvező folyamatok a hazai állatvédelemben, egy állatvédelmi szolgálat segítséget jelenthet ebben a munkában.
Hatékonyabb védelem
Nemzetközi modellek mintájára hoznák létre az állatrendőrséget.
[perfectpullquote align=”full” bordertop=”false” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]– Olyan állatvédelmi szolgálat működésére láttunk példákat a nagyvilágban, amit leginkább a polgárőrséghez lehet hasonlítani. A hatóságokkal szoros együttműködésben funkcionáló civil kezdeményezés eredményesen hozzá tud járulni többek között az állatkínzások számának csökkentéséhez, az állatviadalok és a szaporítótelepek felszámolásához. Görögországban és Bulgáriában az ivartalanítási programok operatív támogatásával elérték azt, hogy a kóbor populáció száma jelentős mértékben csökkent. A szolgálat szélesebb körnek tudja eljuttatni a felelős állattartás üzenetét. Emellett rendkívül fontos kapcsot jelent a többi civil szervezet és a hatóságok közötti állatvédelmi feladatok ellátásában[/perfectpullquote]
– fejtette ki az egyesületi elnök.
Állatvédő szervezetek és a lakosság véleményét is megkérdezték.
– Alapvetően országos hatókörben gondolkozunk, ugyanakkor tudjuk, hogy ennek elérése hosszabb időt fog igénybe venni. A mi elképzelésünk egy olyan szervezet, amely a civilekre támaszkodik és szorosan együttműködik a hatóságokkal, de különálló. Az ír modellben az országos szervezet regionális szintekre oszlik, ahol többnyire három állatvédelmi ellenőr végzi a tevékenységét, de állatorvosok, jogászok és egyéb szakemberek is segítik a munkájukat. Hasonló elv működőképes lehet Magyarországon is. Az állatvédelmi szolgálat sokrétű feladatot látna el. Ezek priorizálására kértük a kutatásunkban részt vevő állatvédő szervezeteket és többek között egy online kitölthető kérdéssorunkban a közvéleményt. Nagynak tűnik az egyetértés abban, hogy az állatrendőrségnek kulcsfontosságú szerepet kell vállalnia az állatmentésekben, segíteni fogja a civil szervezetek és a hatóságok közötti eredményes kommunikációt, – tudatta dr. Fülöp Erik.
boon.hu/Detzky Anna nyomán magyarallatvedelem.hu, fotó: Ultimátum Állatvédelmi Alapítvány