2019-ben magyar cica hozta el a világ legszebb macskája címet a stuttgarti világkiállításon. Az akkor 5 hónapos saját tenyésztésű állat mellett minden kiállított cicájuk is díjazott lett különböző kategóriákban, ami kétségkívül hatalmas elismerés. Lucifer von Schatz, a nyertes macska tenyésztői, Pfeiffenberger Tímea és Pfeiffenberger André vezettek be minket a világkiállítás kulisszatitkaiba, illetve megosztották velünk gondolataikat a hazai macskatenyésztés helyzetével kapcsolatban.
Tímeáék 5 macskával érkezetek Stuttgartba, mind az öt állat fajtagyőztes lett, összesen 17 díjat nyertek el, sőt, az ausztrál legjobb tenyésztő címet is magukénak tudhatják. A macskatenyésztő elmondta, hogy egy ilyen világkiállításon több kategória is van, a cicákat automatikusan az előírások alapján kategorizálják.
„Ha őszinte szeretnék lenni, az esélytelenek teljes nyugalmával indultunk el Stuttgartba, ekkor olyan 4-5 éve foglalkoztunk tenyésztéssel, és magyar tenyésztőként fenntartással kezeltek minket. Azért mentünk ki, mert 3 cicánknak szüksége volt egy nemzetközi minősítésre, gondoltuk, akkor már elvisszük a két nálunk született kölyköt is. Közülük nyerte meg az egyik a világ legszebb macskája címet” – idézte fel a két évvel ezelőtti eseményt a Schatz Sphynx Cattery tenyészet alapítója, majd elmesélte, hogy a világkiállításra minden kontinensről érkezett bíró, összesen negyvenen voltak.
A rengeteg nagyszerű díj elnyerése után Tímeáék még hetekig próbálták elhinni, hogy mit is értek el a németországi világkiállításon, de sokáig nem volt idejük gondolkozni, mert a világ minden tájáról érkeztek a riporteri megkeresések a tenyészettel, és a tenyészet jövőbeli terveivel kapcsolatban. Megemlítette, hogy Magyarországon is szoktak versenyeket rendezni, de ezek általában kisebbek, mint a világkiállítás, melyet egy nagyon neves egyesület, a Felidae e.V. szervezett 2019-ben.
(Tímeáék családtagként tekintenek a cicákra)
„ Arra voltunk kíváncsiak, hogy a mi macskáink megütik-e azt a színvonalat, amit általában elvárnak a bírák” – mesélte a díjnyertes cicák gazdája, majd hozzátette, hogy azóta nem is rendeztek meg hasonló volumenű versenyt, azonban idén októberben itthon, és novemberben Németországban készülnek egy újabb kiállításon is részt venni.
Tímea elmondta, hogy amióta népszerű lett ez a fajta macska, rengetegen kezdtek el szfinx cicát tenyészteni minimális hozzáértés nélkül, ami komoly károkat okozott az utóbbi két évben. Tart tőle, hogy ha ez a tendencia folytatódik, annyira elfajul a szfinx macskák helyzete, hogy gyakorlatilag egy egészséges, fajta jellegű egyedet sem lehet majd találni. Több, kiváló magyar tenyésztővel dolgoznak együtt a fajta érdekében.
„Nagyon nagy baj van” – válaszolt arra a kérdésre Tímea, hogyan látja a hazai macskatenyésztés helyzetét. „Ezt a problémát mi már érzékeljük egy ideje. Ha megnézzük az interneten az eladó macskákat, lehet látni, hogy a küllemük mennyire el van csúszva. Magyarországon nagyon szabályozatlan a macskatenyésztés, rengetegen azt sem tudják, hogy a cicáknak is van szükségük oltásra. Ha valaki azt mondja nekem 3-4 évvel ezelőtt, hogy egyszer majd fajtamentésre lesz szükség, kinevetem. Ehhez képest hónapok óta egy nemzetközi fajtamentő szövetségen dolgozunk. A küllem és a minőség leromlása miatt egyre olcsóbbak a cicák, némely szaporító és „tenyésztő” olvasatában ez azt jelenti, hogy ezeknek a cicáknak már nincs szükségük sem oltásra, sem teszetekre, legtöbbször sajnos még érdemi táplálásra sem. Hiába tudjuk, hogy mi a probléma, érdemben nem tudunk ellene tenni, mert ma Magyarországon erre sajnos nincsen lehetőség. Így mentjük a menthetőt, begyűjtjük a megunt, vagy beteg cicákat, fizetjük a költségeket, ha még ivaros, akkor ivartalaníttatunk, oltatunk, teszteltetünk, gyógyíttatunk, és gazdit keresünk. A megvásárolt, olcsó cicák legtöbbször betegek, ilyenkor a gyógyításuk akár milliós tételt is jelenthet. Tenyésztőként borzalmas látni, hogy a legtöbb esetben a szfinx fajta jellegéből csak a csupaszság maradt meg, vagy néha még az sem. Emberként tragédia, hogy napi szinten több segítséget kérő telefont kapunk beteg cicák miatt. Sajnos a legtöbb esetben nem tudunk segíteni, mert a szaporítóktól hozott betegségek többsége nem gyógyítható. Ilyenkor a szigetszentmiklósi Dr. Bubó Állatorvosi rendelő csapata szokott a segítségünkre sietni, akikkel az évek óta folyó együttműködésünk során a mi tapasztalatainkra és az Ő tudásukra alapozva próbáljuk menteni a fajtát, és megfejteni azon sajátosságokat, amikről sajnos nem áll szakirodalom a rendelkezésünkre. Mélységesen tiszteljük a munkájukat, hiszen egy-egy esetnél komoly utána járást igényel a megfelelő diagnózis felállítása, ennek ellenére soha, egyetlen probléma sem marad megoldatlan. Sajnos sok negatív tapasztalatunk van, főként külföldi állatorvosokkal kapcsolatban, de ilyenkor is rendelkezésünkre állnak és segítenek, hogy segíthessünk. Nagyon nagy szükség lenne egy törvénymódosításra, illetve egy kampány elindítására, mind a szfinx, mind a többi fajta érdekében.”
A szfinx macskák mindenképpen benti tartást igényelnek, ideális esetben egy évben csak egyszer kell velük az állatorvost meglátogatni, amikor oltást kapnak. Ha nyáron kimennek a szabadba, megéghet a bőrük, vagy fajtatiszta állatként sokkal érzékenyebbek a kórokozókra, mint szőrös társaik. Hidegebb idő esetén hamar megfázhatnak. „Pontosan emiatt nálunk a lakásban most is 26 fok van” – tette hozzá Tímea.
„Nálunk ők tényleg igazi családtagok, 5 éve nem tudtam úgy meginni egy kávét, hogy ne néznék a cicáim, hogy mennyi cukrot teszek bele, mindenhol is ott vannak. Nagyon boldog voltam, mert az új házunkban lett egy hatalmas gardróbom, amit valljunk be, egy nőnek egy sokat jelent. Körülbelül két hét után rájöttem, hogy inkább visszapakolom a ruháimat a dobozba, mert a gardróbban kiválóan tudnak rohangálni a cicák” – mondta nevetve a macskatenyésztő.
Tímeáék nagyon bíznak abban, hogy a fennálló problémákra záros határidőn belül megoldást sikerül találni. A szfinx egy végtelenül intelligens, elképzelhetetlenül ragaszkodó, családban gyerek szerepet betöltő fajta. Többször volt már példa arra, hogy olyanok keresték meg őket, akik nem tudtak, vagy nem akartak gyereket vállalni, de mindenképpen szerették volna kitölteni azt a gondoskodni akaró, összetartozást idéző űrt az életükben, amit a gyermek nélküli élet eredményezett. Egy jól szocializált, a fajta minden sajátosságát magában hordozó cicával mind képesek voltak ezt a nehézséget áthidalni. Hatalmas hiba lenne, ha a szfinx a ma ismert formájában megszűnne létezni!
magyarallatvedelem.hu