Kihalás szélén álló szumátrai tigris ikrek születtek az angliai Chesteri Állatkertben, akikről gyönyörű fotókat közölt az intézmény közösségi oldalán.
Kasarna, az anyatigris kölykei a napokban merészkedtek ki először a szabadba, így a látogatók is megcsodálhatták az apró csöppségeket. A 12 hetes ikrekről kiderült, hogy nőstények, és az állatkerti gondozók az Alif (Indonéziában népszerű név) és a Raya (a szumátrai Raya hegy után) nevet adták nekik.
A szumátrai tigrisek egyébként súlyosan veszélyeztetett fajnak minősülnek, és a vadonban alig maradt már belőlük néhány példány a világon. A nagymacskák ezen fajtája így természetes, ha kiemelt figyelmet kap, hiszen mindenkinek az a célja, hogy túléljenek valahogy, és fennmaradjon a faj az utókornak. Nagyon ritkán születik szumátrai tigriskölyök, éppen ezért rendkívül örömteli, hogy januárban kettő is napvilágot látott a Chesteri Állatkertben.
A szumátrai tigris hím testhossza 2,2–2,55 méter, a nőstény valamivel kisebb, 2,15–2,3 méter. A hím tömege 100–140 kilogramm, a nőstényé 75–110 kilogramm. Csíkjai keskenyebbek a többi tigrisénél. Az Indonéziához tartozó Szumátra szigetének esőerdeiben található meg. Jelenleg a tigrisek legdélebbre élő alfaja. (A korábban nála délebbre előfordult alfajok, a jávai tigris és a bali tigris mára már kihaltak.) Magányosan vadásznak, zsákmányuk főként a közepes termetű növényevők közül kerül ki, mint például a számbárszarvas, vaddisznó vagy banteng. Leginkább éjjel jár zsákmány után.
A tigriseket egykor leginkább bundájukért vadászták, számuk ezért fogyatkozott meg elsősorban. Nagy csapást mért rájuk a túlnépesedés, ami élőhelyének gyors elvesztését eredményezte. Szumátra szigetén jelenleg is igen intenzíven irtják az erdőket. Újabban elsősorban egyes testrészeiért és csontvázáért pusztítják.
Míg az 1970-es években a szabadon élő állatok számát 1000 példány körülire tették, 1996-ban a Természetvédelmi Világszövetség nagyjából 250 egyedre becsülte a szumátrai tigrisek számát. Jelenleg mindössze 400 példány él szabadon, míg a világ állatkertjeiben kb. 235. Természetvédelmi státusza: kihalástól közvetlenül veszélyeztetett.
(Forrás: Wikipedia, Fotó: Chester Zoo)
Magyar Állatvédelem