Sok híresztelés látott napvilágot a kijevi állatkertről a napokban, de úgy látszik, az ellenkezője válik sajnos igazzá, miszerint mégsem tudták kimenekíteni az állatokat – tudósít az Index a Reuters és a Wasington Post információi alapján.
A Washingtoni Post legújabb riportjából azonban kiderül, hogy az orosz-ukrán háború kezdete óta 50 ápoló és 30 családtag költözött be az állatkertbe. Azért döntöttek emellett, mert csak így tudták garantálni, hogy bármi történik is, de bejussanak a munkahelyükre, hiszen máskülönben az állatkert összes állata az elpusztulás veszélyének lett volna kitéve.
Staff at the Kyiv zoo have been living with their families in the zoo since the Russian invasion of Ukraine began to take care of the animals. They call themselves the ‘zoo military commune’ https://t.co/tUWexW9VMX pic.twitter.com/5uUsSQHhIt
— Reuters (@Reuters) March 4, 2022
Kirilo Trantin, az állatkert igazgatójának elmondása szerint a fő gond egyelőre nem az élelmezéssel van, mivel egy héttel az orosz-ukrán konfliktus előtt tanácsot kért az izraeli Haifa állatkertjének igazgatójától ez ügyben, bár azt is elmondta, hogy a készleteik előreláthatólag csak két hétig tartanak ki.
Nagyobb probléma, hogy a nagyobb és érzékeny állatokat egy légitámadás esetén nem lehet egy biztonságos óvóhelyre vinni. A Washington Post leírta például, hogy Horaceszal, a tizenhét éves indiai elefánttal mindig aludnia kell egy ápolónak, mert annyira fél az ijesztő hangoktól.
Amikor az elefánt felébred az éjszaka közepén a robbanás zajára, akkor a vele alvó illető azonnal Horance kedvenc csemegéjét, egy almát ad neki, miközben a megnyugtatásig beszél hozzá. A 33 éves Ivan Ribcsenko ápoló arról beszélt a Postnak, hogy azért nem állhat be a területvédő erőkhöz, mert ő eteti a lovakat, zsiráfokat és szarvasokat, akik máskülönben éhen halnának. A kijevi állatkertben jelenleg közel 4000 állat és 200 faj található, így minden emberre szükség van.