Image default

A szülők és a pedagógusok szerepe kiemelkedő a gyerekek állatvédelmi oktatásában

A múlthét szombaton a Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat által szervezett állatvédő és örökbefogadó napon kerekasztal-beszélgetést tartottunk a gyermekek és állatok kapcsolatáról. A Dr. Fülöp Erik független országgyűlési képviselő által vezetett beszélgetésen Johanovics Andrea (Jandika) terápiás kutyakiképző, Janish Ferencné Csilla pedagógus illetve Koska Hedvig állatorvostanhallgató, az Állatvédelem Gyerekeknek Facebook oldal munkatársa vett részt.

A beszélgetés elején egyből kiderült, hogy mindhárman egyetértenek valamiben: fontos a gyermekeket az állatvédelemre nevelni. Jandika elmesélte, hogy kidobott kiskutyákat ment, akiket utána terápiás kutyának képeznek ki. Ezek a négylábúak alkalmasak pedagógiai célokra is, gyermekek érzékenyítéséhez. Janish Ferencné Csilla pedagógusként megfigyelte, hogy minden gyermek vágyik az állatok közelségére és nagyon fogékonyak az új információk befogadására még ebben a korban. A pedagógusok munkájának a segítése is célja Koska Hedvignek, aki az Állatvédelem Gyerekeknek oldal tartalmaival tudja ezt elősegíteni.

Miért fontos a gyermekeknek az állatok közelsége?

-Meglátásom szerint minden családba kell kutya. Ami csodálatos bennük, hogy feltétel nélkül szeretnek, elfogadják a gyermeket és rendszerességre tanítják őket. A kutyák mindent megcsinálnak, amit kérünk tőlük, ezért önbizalmat adnak a gyermekeknek és nem éri őket kudarc – mondta el Jandika, kutyakiképző. Janish Ferencné Csilla ezt még annyiban egészítette ki, hogy nem feltétlenül csak kutyáról lehet szó, lehet az bármilyen állat. Tapasztalatai szerint az állatok felelősségtudatot fejlesztenek a gyermekekben, egyengetik a kis lelkivilágukat. Ezentúl az állatvédelem egy nagyon jó közös téma is lehet az iskolában, ami összekovácsolja a közösséget.

„Mindehhez szükség van egy jó háttérre” – folytatta Koska Hedvig, aki szerint a szülők és pedagógusok szerepe rendkívül fontos a gyermekek tanításában.

(Johanovics Andrea és Dr. Fülöp Erik)

A gyerekek különösen jól fogadják az állatokat, örülnek nekik

Jandika tapasztalatai szerint egyre több intézmény nyitott az állatokkal való foglalkozásokra, de hangsúlyozta: gyermekek közé csak vizsgázott, jó idegrendszerrel rendelkező kutyát szabad vinni. Elmondása szerint a kutyás foglalkozások folyamán a gyermekek egyre jobban felszabadulnak, elengedik magukat. Az iskolások imádják ezeket a jókedvű programokat, mindig izgatottan várják a következő alkalmat. Úgy véli, a hitelesség és tapasztalat nagyon lényeges, illetve az is, hogy mit kommunikál az ember feléjük.

Az iskola szerepe az állatvédelemben

Janish Ferencné Csilla úgy látja, hogy nagyon sok oktatási intézmény pozitívan áll az állatvédelemhez, azonban a lehetőségek nem mindig adottak. A tananyagban nincs hely az állatvédelemre, az idő szűke pedig ezt még jobban ellehetetleníti.

„Volt, hogy egy egész technika órán az állatokról és az ő védelmükről beszélgettünk az osztállyal” – mutatott rá a pedagógus, ugyanakkor úgy véli, szükség lenne egy szakemberek által kidolgozott egységes tantervre, amelyet minden iskola tudna követni. Tapasztalatai szerint a kisiskolások ilyen témákban sokkal jobban meghallgatnak egy szakmabelit és adnak a szavaira. „A közösségi szolgálat keretében a gyerekek akár segíthetnének állatmenhelyeken is” – teszi hozzá, kiemelve, a gyerekek alapvetően érdeklődőek, befogadóan állnak minden témához, ezt a fogékonyságukat kellene kamatoztatni az állatvédelem területén.

(Koska Hedvig és Janish Ferencné Csilla)

Állatvédelem gyerekeknek, szakszerűen

„Az Állatvédelem Gyerekeknek Facebook oldal másfél hónap alatt 250.000 embert ért el” – meséli Koska Hedvig, aki idén fejezi be az állatorvosi képzést, hangsúlyozva: az Állatvédelmi Központ minden egyes posztot ellenőriz, így biztosak lehetünk abban, hogy az oldalon megjelenő információk hitelesek. Elmondta, több területtel is foglalkoznak; van például jogszabályok gyerekeknek sorozat és egy „Szeretnék egy kisállatot” című sorozat is, melyben az állatokkal együttjáró kötelességekről van szó.

Mindhárom meghívott vendég pozitívan tekint a jövőre és biztosak abban, hogy megfelelő szakértelemmel és elkötelezettséggel látványos eredményeket lehet elérni az állatvédelem területén.

„Mi lovas nemzet vagyunk, a vérünkben van” – zárta a beszélgetést Jandika.

(Fotók: Anders Gyula)

KAPCSOLÓDÓ

Egy hónap után találtak meg egy elszökött oroszlánkölyköt Montenegróban – VIDEÓ

Marci

A brit királyi családot védi az ötéves volt menhelyi kutya

magyarallatvedo

Rengeteg védett állat elpusztult a tűzben, 800 ezer hektárnyi erdő leégett – VIDEÓVAL

magyarallatvedo