Image default

Anyukája váratlan halála után az apamajom vette gondozásába a nyíregyházi sátánmajmot

Anyukája váratlan halála után az apamajom vette gondozásába a nyíregyházi sátánmajmot! Ennél a fajnál nem jellemző, hogy az apaállatok gondozzák utódaikat, az apai ösztönök mégis győztek!

Nagyon érdekes és megható történetet osztott meg a Nyíregyházi Állatparkban élő sátánmajmokkal kapcsolatban az ng24.hu. Mint írják, a Nyíregyházi Állatparkban is előfordulnak pillanatok, mikor el kell búcsúzni egy-egy állattól, ám olyan különleges események is előfordulnak, melyek minden várakozást felülmúlnak.

Igen népszerű és sikeres tenyészpár élt az állatpark Viktória házában. Az Európai Fajmegőrzési Program keretében élő nőstény állat kétévente hozott világra egészséges utódot, melyet minden alkalommal gondoskodóan nevelt. A legifjabb csapattagnak 4 hónappal ezelőtt adott életet, viszont a kicsi világrajövetele után pár héttel a gondozók étvágytalanságot, bágyadtságot figyeltek meg az anyaállatnál. Állatorvosok is vizsgálták az álllatot, hetekig harcoltak érte, de sajnos a hasnyálmirigy gyulladás legyőzte.

Egy régebbi kép az anyaállatról és egyik kicsinyéről
FORRÁS: SÓSTÓ ZOO

 

Az apamajom gondoskodik a kicsiről

Az anyaállat pusztulásával rizikóssá vált hím kicsinye életben tartása – bár már nem csupán anyatejjel táplálkozott – a napi testi kötődés fontos az állatok számára. Az állatkert munkatársai a nőstény gyógykezelése idején tervezték a mesterséges nevelés lehetőségeit. Mivel ennél a fajnál nem jellemző, hogy az apaállatok gondozzák utódaikat, ezt az opciót utolsónak hagyták, ám a kicsi apja – a gondozók meglepetésére is – az anyaállat elpusztulása után azonnal átvette a halott mamája bundájába kapaszkodó kölyköt, akit addig csak közömbösen nézegetett a közös kifutóban, s azóta – akár csak egy anyaállat – a hátán viszi, magához öleli s gyümölcsökkel is eteti kicsinyét – írja a ng24.hu.

A fehérarcú sátánmajmok (Pithecia pithecia)  más néven sakik, a dél-amerikai esőerdők alsóbb lombkoronaszintjeinek lakói, főleg gyümölcsökkel, magvakkal és rovarokkal táplálkoznak. A párok hosszú távú monogám kapcsolatban élnek, ahol az utódgondozás a nőstény feladata. Hangjuk madárcsicsergésre emlékeztet. Tömegük 1,5-2 kilogramm, dús szőrű farkuk pedig hosszabb, mint 30-40 centiméteres testük.

Egyetlen újvilági majom esetében sem tapasztalható ekkora eltérés: a kifejlett hímek alapszíne fekete, csak az arcszőrzetük  fehér, míg a  nőstények  barnásszürke színűek. Félelmet keltő nevüket nem rossz természetükről, hanem szokatlan külsejükről kapták, hiszen az ivarérett hím olyan mintha „sámán maszkot viselne”.

(Forrás: ng.24.hu / Nyíregyházi Állatpark)

Magyar Állatvédelem

 

KAPCSOLÓDÓ

Különleges külsővel megáldott ezüstös szarvcsőrű madarak keltek ki Nyíregyházán!

Erik

A záhonyi határállomáson hagyták Kátyát

magyarallatvedo

Csinos lány tigris érkezett Giohoz, a Nyíregyházi Állatkert nagymacskájához

Erik