Idén korán beköszöntött a tavasz, ébredeznek már a kétéltűek is az erdőkben – adta hírül weboldlaán a Duna-Ipoly Nemzeti Park. A nemzeti park munkatársa, Hock Ferenc szerint, amennyiben a hőmérséklet tartósan 10 fok felett marad és megérkezik mellé a várva-várt csapadék is, hamarosan tömegesen fognak elindulni a szaporodóhelyek felé.
A legkisebb élet is számít
A Visegrádon nagy számban mozgó erdei békák és barna varangyok a víztestektől távolabb telelnek, így vándorútjukat keresztezi a hegyen áthaladó aszfaltút. A nagyszámú gázolások jelentette veszély elhárítása érdekében a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának Pilis-Budapest környéki Tájegységének munkatársai az idei évben is kiépítették a békaterelő fóliarendszert.
A berendezés átjárhatatlan akadályt jelent az állatoknak.
Annak nyomvonalát követve vonulnak el a patak és a tavak felé, az úttest alatt futót átereszeket használva.
Minden hüllő és kétéltű védett hazánkban
Hock Ferenc szerint a kétéltűek védelme kiemelt fontosságú. Ezek a fajok a száraz nyarak következtében sokszor nem tudnak sikeresen szaporodni, ezért állományaik csökkenőben vannak.
„Magyarországon éppen ezért minden hüllő és kétéltű védett” – mutat rá. Hozzáteszi, a békaterelő segítségével a gázolások következtében elhullott állatok száma minimalizálható.
600 méteren telepítették a békaterelőket
A Duna-Ipoly Nemzeti Park korábbi eszközei már erősen elhasználódtak, ezért idén egy jelentős szakaszon új, esztétikus ponyvarendszerrel építették ki a terelőt. Az erősebb, könnyebben telepíthető ponyva segítségével a rendszer még hatékonyabban biztosítja az állatok biztonságos mozgását.
A két helyszín között, összesen mintegy 600 méter hosszúságban telepítették.
A szakember rámutat arra is, hogy jelenlegi rendszer kampós fémkarókhoz rögzített, széles, alul visszahajtott ponyvákból áll. Ezeket várhatóan a tömeges vonulás végéig felszerelve hagyják a helyszínen.
Magyar Állatvédelem