Image default

Olaszországban gyűrűzött piroslábú cankó bukkant fel Felső-Kiskunságban

A Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai terepbejárásuk alkalmával egy színes gyűrűs piroslábú cankót figyeltek meg Kunszentmiklós környékén. A madár nem volt ismeretlen a számura, hiszen 2018-ban már megfigyelte egyik munkatársuk a Zab-széken. A gyűrűzési adatokból azt is kiderült, hogy a madár 2016-ban kapta a jelölést az olaszországi Ferrara megyében.

A Kiskunsági Nemzeti Park tájékoztatása szerint a szalonkafélék (Scolopacidae) családjába tartozó piroslábú cankó (Tringa totanus) elnevezése a feltűnően élénk színű lábára utal.

Felsőteste olajzöldes barna, apró sötét foltokkal mintázott.

Utóbbiak csak a nászruhás madarakon figyelhetők meg, egyébként a nyugalmi időszakban egységesen szürkésbarna színezetű. Az alsóteste fehér színű, apró sötétbarna foltokkal mintázott. Csőre első harmada pirosas, a középső része és a hegye fekete. Testhossza átlagosan 27-29 centiméter, szárnyfesztávolsága pedig 60-66 centiméter, testtömege 85-150 gramm.

A szakértők leírása szerint a piroslábú cankó hazánkban a fogyatkozó állományú, de kis számban sokfelé fészkelő vízimadarak közé tartozik. A növényi anyagokból álló fészkét zsombékra építi általában sekély víz által körülvett magaslatokon. Vonuló madár, a telet az atlanti partvidéken és a mediterrán régióban tölti. Tavasszal az elsők között érkezik vissza vizeinkhez.

A faj legfőbb veszélyeztető tényezői között említhető a megtelepedésére alkalmas nedves élőhelyek kiszáradása, lecsapolása, valamint azok nem megfelelő mértékű legeltetése.

A piroslábú cankó hazánkban fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 250 000 Ft.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Egy ragadozó énekesmadár a nagy őrgébics

magyarallatvedo

Tavaszi csoda a pusztán: megfigyelheted a túzok dürgését a Felső-Kiskunságban

magyarallatvedo

Lehengerlő látvány: kihajtották a Kiskunság bivalygulyáit

Marci