Egy friss tanulmány rámutat, hogy a COVID-19-et okozó vírus továbbra is terjed, és az állatok sem maradnak érintetlenek. A brazíliai Belo Horizonte állatkertben végzett vizsgálatok során 47 állat közül 9-nél mutatták ki a SARS-CoV-2 vírust.
A kutatók szerint valószínű, hogy az állatok emberektől kapták el a vírust
Az állatkertek különleges környezetet biztosítanak, ahol az ember-állat interakciók rendkívül gyakoriak, különösen az állatgondozók esetében. A tanulmány vezetői, a Minas Gerais Szövetségi Egyetem kutatói szerint az állatkertekben a különböző fajok szoros közelsége, valamint a gondozók és a látogatók jelenléte egyedi járványtani helyzetet teremt.
A vizsgálatokat 2021 novembere és 2023 márciusa között végezték. Az állatoknál kimutatott vírusgenomok közül három esetben sikerült meghatározni a variánst: egy sörényes farkasnál (Chrysocyon brachyurus) és egy dámszarvasnál (Dama dama) az Alpha variánst találták, míg egy nyugati síkvidéki gorillánál (Gorilla gorilla gorilla) az Omikron törzset azonosították.
A kutatás szerint a vírus genetikai szekvenciája az emberektől vett mintákhoz áll közel, ami megerősíti, hogy a fertőzés valószínűleg az állatgondozókon keresztül jutott el az állatokhoz. Az állatkert 2022 februárjában történt újranyitása után azonban további fertőzések jelentkeztek, ami arra utal, hogy a látogatók is szerepet játszhattak a vírus terjedésében.
Vegyesen fertőződtek
A fertőzött állatok között volt három nyugati síkvidéki gorilla, két sörényes farkas, egy pampamacska (Leopardus braccatus), egy vörös szarvas (Cervus elaphus), egy barna pampaszarvas (Subulo gouazoubira) és egy dámszarvas. Érdekes módon ezek az állatok az állatkert térképén egymáshoz közeli területeken helyezkedtek el.
A SARS-CoV-2 más fajok közötti terjedésének képessége már a vírus 2019-es megjelenése óta aggasztja a tudósokat. Ez nemcsak a megfertőzött állatokra jelent veszélyt, hanem lehetőséget ad a vírus számára, hogy természetes rezervoárokban fejlődjön, és későbbi járványokat idézzen elő.
Az állatkertekben a fertőzések korai felismerése kulcsfontosságú. Ez nemcsak az állatok, hanem a veszélyeztetett fajok megóvása szempontjából is jelentős. Például a nyugati síkvidéki gorillák kritikusan veszélyeztetettek, és különösen érzékenyek a SARS-CoV-2-re.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy integrált közegészségügyi stratégiákra van szükség, amelyek magukban foglalják a vadon élő állatok megfigyelését is. Ez segíthet csökkenteni az új fertőző betegségek által jelentett kockázatokat, és megelőzheti a vírus további evolúcióját új gazdafajokban.
A tanulmány figyelmeztető üzenete világos: a SARS-CoV-2 továbbra is jelen van. Emiatt széleskörű figyelmet igényel mind az emberi, mind az állati egészség megőrzése érdekében.
ScienceAlert – Magyar Állatvédelem