Image default

Csodás otthonra lelt a Hortobágyon két bajba jutott aranysakál

A két nőstény aranysakált felnevelték és most már el is foglalhatták végleges kifutójukat a Hortobágyon.

Évtizedekre teljesen eltűnt Magyarországról

A Hortobágyi Nemzeti Park igazgatóságának tájékoztatása szerint a Hortobágyi Madárpark -Madárkórház Alapítványtól még májusban érkezett két nőstény aranysakál a sikeres felnevelést követően kiköltözhetett a végleges kifutójukba. Hatalmas, közel 1500 négyzetméteres terület áll rendelkezésükre, ami kellő változatosságot biztosít a két kíváncsi fiatal állat számára.

Mint ismert, az aranysakál (Canis aureus) az 1940-es évekre eltűnt az ország területéről, majd 1990-es évektől kezdve újra megjelent. Mára hazánk teljes területén jelen van. Természetes ellensége az Alföldön nincs, állománya növekszik, talajon fészkelő madarainkra komoly veszélyt jelent.

Az aranysakálról

A sakál nemcsak Magyarországon terjed, hanem egy Európa-szerte ismert jelenségről beszélünk. A balti államokban, Lengyelországban, Németországban, Ausztriában, Olaszországban is vannak állományok, illetve voltak már megfigyelések Franciaországban, Svájcban, a Benelux államokba, Dániában, sőt Norvégiában is.

Ahogyan azt korábban a Magyar Állatvédelem is megírta, a sakál kiváló alkalmazkodó. Az eredetileg kifejezetten vizes élőhelyekhez kötődő ragadozó az elmúlt évtizedekben hihetetlen jól idomult a száraz élőhelyekhez. Ma már a homokháton telepített akác- és fenyves erdőkben is otthon érzi magát.

Különböző körülmények között keresi a nagy mennyiségben megtalálható, kevés energiabefektetéssel járó, magas fehérjetartalmú táplálékot. Szerbiában a szeméttelepeken fogyaszt el mindent, ami emészthető számára. Az Ormánságban pocokra vadászik.

Magyarország nagyvadas területein, Somogyban és Baranyában a vadászatokon kint hagyott, részben zsigerek, részben pedig a sebzett nagyvad vált nagy mennyiségben a táplálékává. A Bács megyei tanyavilágban az állattartó gazdák által kidobott háziállat-maradványokat eszi, de a gyümölcsöt, kukoricát is elfogyasztja, ha más nem áll rendelkezésre.

Magyar Állatvédelem, fotók: Hortobágyi Nemzeti Park

KAPCSOLÓDÓ

Aranysakál kölykök születtek a Körös-Maros Nemzeti Parkban

Erik

A nemzeti ünnepünkön engedik szabadon a felgyógyult gólyákat a Hortobágyon

Eszti_mav

Gyönyörű fotók készültek a Felső-Tiszán úszkáló békákról

Eszti_mav