Image default

Egészen különös helyen nevelik fiókáikat a vörös vércsék – egy régi vashordó lett az otthonuk

Szokatlan fészkelőhelyet választott magának immár második egymást követő évben egy vörös vércsepár a Körös–Maros Nemzeti Park Dévaványai–Ecsegi puszták részterületén. A madarak nem faodúban vagy elhagyott varjúfészekben költenek, hanem egy eperfa törzsét körülölelő, alul és felül kivágott régi vashordó belsejében nevelik fiókáikat.

A különleges „fészek” idén is biztonságos otthonnak bizonyult: jelenleg három egészséges fióka fejlődik benne.

A legtöbb vörös vércse nem épít saját fészket

A vörös vércse Magyarország egyik leggyakoribb ragadozó madara, különösen az Alföldön fordul elő nagyobb számban.

Saját fészket azonban nem készít. Többnyire szarkák, dolmányos varjak vagy vetési varjak elhagyott fészkeit foglalja el.

Az elmúlt évek természetvédelmi programjai során számos mesterséges költőládát is kihelyeztek a nemzeti park területén. Ezeket nemcsak a kék vércsék, hanem a korábban érkező vörös vércsék is szívesen birtokba veszik.

A talajon is képesek költeni

A szakemberek már korábban is megfigyelték, hogy ha kevés a megfelelő fészkelőhely, a vörös vércsék meglepően jól alkalmazkodnak.

Előfordult már, hogy egyszerűen a talajra rakták tojásaikat, akár laza kolóniákban is, és sikeresen felnevelték fiókáikat.

A Körös–Maros Nemzeti Parkban is volt már példa ilyen különleges költésekre, ám a dévaványai vashordó még ezek között is egészen egyedi megoldásnak számít.

Egy régi hordóból lett biztonságos fészek

A különös fészkelőhely története évtizedekre nyúlik vissza.

A feltételezések szerint a legelőn egykor azért helyeztek egy kivágott vashordót a fiatal eperfa köré, hogy megvédjék a legelő állatok rágásától.

Az évek során azonban a csemete terebélyes fává nőtt, a hordó pedig körülötte maradt. A fa és a hordó között kialakult üregre tavaly figyelhetett fel egy vörös vércsepár, amely idén ismét ugyanitt rakta le tojásait.

Jelenleg három nagy, pelyhes fióka nevelkedik a különleges otthonban.

🦅 Tudtad?
A vörös vércse kiváló alkalmazkodóképességéről ismert. Bár leggyakrabban más madarak elhagyott fészkeit használja, szükség esetén egészen szokatlan helyeken – akár a talajon vagy mesterséges tárgyakban – is sikeresen felnevelheti fiókáit.

A biztonság a legfontosabb

A természetvédelmi szakemberek szerint a vashordó belseje kiváló védelmet nyújt a ragadozók ellen, ezért jó esély van arra, hogy a három fióka sikeresen eléri a röpképes kort.

Magyar Állatvédelem

 Fotó: Szél Antal István

KAPCSOLÓDÓ

Már a költőládákat mustrálják a vörös vércsék és a csókák a Körösöknél

Erik

Tucatnyi sárszalonka költ a Körösöknél évről-évre

Erik

Színpompás jégmadarak lesnek a zsákmányra a körösi vizeknél

Erik