Image default

Egy különleges madárritkaság, egy reznek bukkant fel a Körös-Maros Nemzeti Parkban!

Egy különleges madárritkaság, egy reznek bukkant fel a Körös-Maros Nemzeti Parkban! Csak rendkívül ritka kóborlóként jelenik meg, a mostani a kilencedik megfigyelés az országban.

Magyarországon rendkívül ritkán látható madárfajt, egy rezneket figyeltek meg a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai Kardoskúton, a Fehér-tó térségében – osztotta meg honlapján a Nemzeti Park.

Mint kiemelték, a madár november 14-én, a Fehér-tótól délnyugatra fekvő barackosi területen, a szürkemarha gulyával legeltetett gyepen jelent meg. Amikor mintegy 60-80 méterre megközelítették, felröppent, majd néhány száz méterrel odébb, egy lucernatáblában leszállt és ott táplálkozott. Később visszatért eredeti helyére, a legeltetett gyepre, ahol még másnap délelőtt is látták, akkor is egyedül volt. Ivarát nem sikerült megállapítaniuk, színezete alapján azonban kizárható, hogy öreg hím lett volna, valószínűleg tojó, vagy fiatal madár volt.

A reznek rokonságban van a hazánkban is költő túzokkal, nem véletlenül nevezi a népnyelv reznektúzoknak, az angol nyelvben pedig kis túzokként ismerik. Testmérete azonban jóval kisebb, körülbelül akkora, mint egy fácán. Az Ibériai-félszigeten, Franciaország délnyugati részén, Szardínián, Észak-Afrika egyes területein és Ázsia sztyeppterületein él.

A túzokhoz hasonlóan nagyon rejtőzködő állat, a legkisebb zavarás esetén is lefekszik.

Tollazatának köszönhetően még a túzoknál is jobban beleolvad a környezetébe. A kakasoknak dürgési időszakban fekete nyaksávjuk van, de dürgési viselkedésük különbözik a túzokokétól.

A XX. század elején még kis számban hazánkban is fészkelt, utolsó költését 1973-ban Kardoskúton, a Fehér-tó térségében regisztrálták. Azóta csak rendkívül ritka kóborlóként jelenik meg, a mostani a kilencedik megfigyelés az országban. A Körös-Maros Nemzeti Park illetékességi területén legutóbb 2022-ben, Battonyán láttunk rezneket. A faj európai állománya az élőhelyek beszűkülése miatt csökkenő tendenciát mutat. Az elmúlt 25 évben a spanyol, a portugál és a francia állomány a felére csökkent, ezért a faj felkerült az európai vörös listára – jegyezte meg a Nemzeti Park.

(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park, Fotó: Szántó Bence)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Fantasztikus túrák a Táj Napja alkalmából

magyarallatvedo

Élénkülő madárvonulás a Körös-Maros Nemzeti Parkban

magyarallatvedo

Imádnivaló ikerborjak születtek a nemzeti parkunkban!

Erik