Az évszázad végére a sarkvidéki jégtakaró teljesen eltűnhet a nyári időszakra, ami a jegesmedvék és más olyan fajok kihalását okozhatja, melyek életéhez nélkülözhetetlen a jég – írja a szeretlekmagyarorszag.hu a Live Science-re hivatkozva.
Az „utolsó jégterületnek” is nevezett nagyjából 1 millió négyzetkilométeres vidék Kanada és Grönland sarkvidéki régiójában a legrégebbi, egyben legvastagabb jeget tartalmazza. Az optimista forgatókönyvek szerint ha sikerülne azonnal és drasztikusan megfékezni a széndioxid-kibocsátást, akkor a klímaváltozás miatt legalább a terület egy részén túlélhetne a jég.
A tanulmány társszerzője, Robert Newton szerint ha ez bekövetkezik, akkor az egész jégfüggő ökoszisztéma összeomlik, és helyette valami teljesen új kezdődik. A tudósok azt is elképzelhetőnek tartják, hogy végül az egyre északabbra szoruló grizzlymedvékkel kereszteződnek majd a jegesmedvék, és egy teljesen új, hibrid faj jön létre.
A sarkvidéki jégtakaró minden évben folyamatosan növekszik és zsugorodik. A jégsapka a nyári olvadási szezon végén, vagyis szeptemberben a legkisebb, maximális méretét márciusban éri el. Mivel azonban a szén-dioxid és egyéb üvegházhatású gázok egyre jobban gyorsítják a globális felmelegedést, a hatalmas jégtakaró fesztávolsága évről évre csökken. Műholdfelvételek alapján az elmúlt 15 évben mérték a 15 legkisebb kiterjedésű északi jégtakarót
Ennél is rosszabb hír az amerikai Nemzeti Hó és Jég Adatközpont (NSIDC) jelentése alapján, hogy a 40 évvel ezelőtti műholdas felvételekhez képest rekord alacsony szinten van a régi, vastag jégtakaró szintje: nagyjából az első rögzített adatok negyedét teszik már csak ki.
A szilárd jég eltűnése azért veszélyezteti különösen a jegesmedvéket, mert a legnagyobb szárazföldi ragadozó a jégen állva vadászik a levegőért felszínre úszó fókákra. A zsákmányt pedig a jégen tépik ízekre. Bár akadnak olyan tanulmányok, melyek szerint a már szárazföldre kényszerült jegesmedvék többek között madártojások fogyasztására álltak át, de ebből messze nem jutnak hozzá a számukra szükséges kalóriákhoz.
A szakértők szerint a legvalószínűbbnek az tűnik, hogy a nyári időszakra teljesen eltűnik a jégsapka, ezzel együtt pedig gyökeresen átalakul az élet is az északi tájakon. Ez nem azt jelenti, hogy egy kopár, élettelen vidék lesz a jégmezők helyén, de minden bizonnyal időbe telik, mire olyan új fajok népesítik be, melyek alkalmazkodnak a megváltozott környezethez.
(Fotó: Pixabay)