Image default

Elhivatottságból jeles: Évente ezer kutyát gondoz a FEMA

Dr. Fülöp Erik független országgyűlési képviselővel, a Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat elnökével indított kampányt a magyarallatvedelem.hu. Minden hónapban bemutatunk egy menhelyet, az első alkalommal a Fejér megyei FEMA Állatmentők csapatához látogattunk. Az állatmenhely munkatársaival, Bencével, Adrival és Edinával beszélgettünk emberfeletti munkájukról, miközben Lotti, a mentett kutyus és egy csapatnyi vizslakölyök olvasztotta el a szívünket. Dr. Fülöp Erik kérdezte az állatmenhely gondozóit a mindennapokról.

(A kapuban fogadtak minket a hihetetlenül aranyos kölyökkutyák)

Dr. Fülöp Erik: Ahogy beléptünk hozzátok, egyből feltűnt, hogy rengeteg állat van nálatok, többük is láthatóan orvosi kezelés alatt áll. Hogy áll most a menhely kapacitása?

Bence: Jelenleg 150 kutya és 60 macska él nálunk az 1,2 hektáros területen. Nyolcan gondozzuk őket, illetve egy állatorvos minden nap meglátogat minket, mivel a nálunk lévő állatok 80%-a állatorvosi kezelésre szorul, olyan rossz állapotban kerülnek hozzánk. Egy évben körülbelül 1000 kutyát gondozunk, akik korábban bántalmazva voltak, vagy rossz körülmények közül kellett kimentenünk őket. Szinte kivétel nélkül speciális kezelést igényelnek. Itt van például Joda, akit a gazdája légpuskával lőtt gerincen, emiatt hátsó lábait nem tudja használni. Készítettünk neki egy kis eszközt, amivel tud már járni, bizakodóak vagyunk, hogy az ő állapota is javulni fog.

(Dr. Fülöp Erik és Bence, aki már 5 éve az állatokkal kel és fekszik)

F.E: Tehát ti nem csak befogadjátok a bajban lévő állatokat, hanem ha érkezik egy bejelentés, akkor kimentek terepre és megmentitek őket?

Edina: Pontosan. Amikor lehetőségünk van, mi is kimegyünk a helyszínre és elhozzuk az állatokat. Az utóbbi időben sajnos vissza kellett kicsit vennünk az iramból, mert hely szűkében vagyunk. Miután idekerülnek hozzánk a sérült, beteg állatok, hosszú rehabilitáció vár rájuk. Teljesen egészséges állatot csak ritkán fogadunk be, esetleg ha kölykökről, vagy öreg kutyákról van szó, mivel kell a hely azoknak az állatoknak, akik nagyon rossz egészségügyi állapotban vannak. Rengeteg kennelt felépítettünk itt már az évek alatt, folyamatosan bővülünk.

F.E: Miután sikerül a kutyák állapotát stabilizálni, van lehetőség örökbefogadásra is?

Adri: Természetesen igen, nagyon sok kutya lelt már új otthonra általunk. Vasárnaponként örökbefogadó napot tartunk, ennek köszönhetően július elseje óta már 67 kutya talált gazdára, átlagosan egy kutyát mindig örökbe fogadnak ezen a napon.

F.E: Mik a tapasztalataitok az örökbefogadás terén, mennyire tájékozottak az emberek?

Adri: Fontos leszögezni, hogy az örökbefogadás nem egy impulzus vásárlás, hogy a kutyus ma még tetszik, aztán másnap visszaviszem. Ez egy életre szóló döntés. Rengetegen érkeznek úgy, hogy a gyerek szeretne egy kiskutyát, ezért el akarnak vinni egyet. A nálunk lévő kutyák már egyszer ki lettek dobva, nem szeretnénk, hogy ezt újra át kelljen élniük. Minimális feltételeket mi is szabunk a leendő gazdikkal szemben, de ezek abszolút teljesíthetőek: ilyen például a biztonságos környezet biztosítása, kinti kutya esetén a megfelelő kerítés megléte.

F.E: Ha valaki arra szánja el magát, hogy szeretne tőletek örökbe fogadni egy kutyát, akkor hogy induljon el, mi ennek a pontos menete?

Adri: A Facebook-oldalunkon egy rögzített bejegyzésben részletesen leírtuk ennek a menetét, hogy mindenki számára elérhető legyen előzetesen. Szoktunk kérni egy bemutatkozó levelet, amiben kérjük, hogy írják le, tartottak-e már korábban állatot, van-e gyermek a háznál. Erre természetesen nem azért van szükség, mert érdekelne minket bárkinek is a magánélete, épp ellenkezőleg: ezáltal tudjuk felmérni, hogy melyik kutya lenne a legmegfelelőbb a gazdi-jelöltnek.

Bence: Emiatt előfordul, hogy egy kutya akár több évet is nálunk van, ameddig meg nem találjuk a számára legtökéletesebb otthont. Az örökbefogadást követően, ha például kölyökkutyákról van szó, kérni szoktuk az ivartalanításról, vagy a még hiányzó oltásokról szóló dokumentumot. Az örökbefogadásnak van egy minimális díja, ami fedezi az állatok korábbi gyógykezelésének egy részét.

F.E: Mennyire követitek nyomon a gazdásított állatok életét ezt követően?

Adri: Mint ahogy Bence is említette, szoktunk kérni ivartalanításról, oltásról szóló kiskönyvet, ebből nem engedünk. De hihetetlenül aranyos képeket és videókat is szoktunk kapni az új gazdiktól, amiktől néha könnyekig hatódunk. Annyira jó érzés látni, ahogy csillog a kutyus szeme az új otthonában! Szerencsére szinte kivétel nélkül beszámolnak nekünk a gazdák az örökbe fogadott állatok életéről az új környezetben. Van például egy olyan kutyus, akiről azt gondoltuk, hogy hallássérült. Az új gazdi írt nekünk egy idő után, hogy rájött a furfangosságra: nem hallássérült a kutya, csak szimplán nem érdekli, amit mondasz neki. Hát hatalmasat nevettünk!

(Erik Lottival)

F.E: Ennek a több száz állatnak a gondozása, tartása rengeteg pénzbe kerül. Szoktak adományok is érkezni hozzátok? Ha valaki szeretne titeket támogatni, akkor azt milyen formában teheti meg?

Bence: A havi kiadásaink állatorvosi költségekből, üzemanyagköltségből, közüzemi számlákból tevődnek javarészt össze. Az egyesületünk adományokból, adó 1 százalékokból tudja fenntartani magát, valamint a Székesfehérvári Önkormányzat egy évben kétszer szokott minket támogatni. Minden segítségnek örülünk: a tisztítószerek, felmosófejek, kutyatápok mindig jól jönnek, azonban ha valaki ilyen formában szeretne minket támogatni, kérjük előtte egyeztessen velünk, hogy aktuálisan mire lenne szükségünk. Mivel speciális gondozást igényelnek az állataink, nem mindegy, hogy milyen táppal etetjük őket. Most jelenleg például kutyaházakra lenne szükségünk a tél beállta előtt.

F.E: Ahhoz, hogy valaki ekkora szenvedéllyel és odaadással dolgozzon egy ilyen menhelyen, elengedhetetlen az állatok feltétel nélküli szeretete. Bence már elmesélte nekem, hogy gyerekkora óta imádja az állatokat, amelyiket csak tudta, mindig megmentette. Na és a többiek?

Edina: Én mindig is szerettem az állatokat, nekem evidens volt, hogy foglalkozok velük. Korábban egy másik szervezetnél dolgoztam, ahonnan eljöttem, és úgy döntöttünk Bencével, hogy mi ezt az egészet nagyobban, még jobban szeretnénk csinálni.

Adri: Fodrászként dolgozom, de egy idő után beleun az ember a monoton munkába, már fizikailag se bírom annyira, hogy napi 10 órát álljak a szék mellett. Amikor megláttam valahol a FEMA feliratú pólót, úgy döntöttem, hogy én is fel szeretném magamra húzni. A legelső találkozónkat Edináékkal nehezen hoztuk össze, de végül sikerült személyesen eljuttatnom hozzájuk a hatalmas adag adományomat. Annyira megszerettem az itteni létet, hogy az elején hetente jöttem, aztán lassan már itt lakok. Számomra ez nem munka, hiszen annyi mindent adnak számomra az állatok, amit más nem tudna pótolni!

Köszönjük a FEMA Állatmentők csapatának, hogy vendégül láttak minket és megosztották velünk gondolataikat az állatvédelemmel és állatmentéssel kapcsolatban. További sikeres munkát kívánunk nekik, tiszteletre és csodálatra méltó, amit nap mint nap megtesznek a sérült, beteg állatokért!

Fema Állatmentő Egyesület: CIB BANK 10700093-67838194-51100005

magyarallatvedelem.hu

KAPCSOLÓDÓ

A globális felmelegedés drasztikusan megváltoztatja az állatvilágot

Marci

Focikapu hálójába akadt dámszarvason segítettek a tűzoltók

Marci

Ilyen boldog a fogságból megmentett bébielefánt, amikor végre önfeledten pancsolhat – VIDEÓ

Marci