Megható fotókon szeretgetik egymást a nyíregyházi észak-kínai leopárd testvérek! Hatalmas siker volt, hogy 2 éve három leopárdkölyök született a Nyíregyházi Állatparkban, ugyanis a fajukból már 500-nál is kevesebb él a természetben.
Szívet melengető fotókat osztott meg közösségi oldalán a Nyíregyházi Állatpark az észak-kínai leopárd családunkról.
Mint ahogyan bejegyzésükben kiemelték, a természetben kritikusan veszélyeztetett ez a leopárd alfaj (Panthera parduc japonensis), ezért is fontos hogy az állatkertek zárt tartási keretek között tenyésszék ezt a macskafélét.
Tavasszal mi is beszámoltunk róla, hogy milyen hatalmasat nőttek a Nyíregyházi Állatkert észak-kínai leopárdkölykei!
Az állatkert által megosztott fotókon akkor is jól látszott, hogy mennyire jól érzik magukat!
Aranyos képeket osztott meg Facebook oldalán év közben a Nyíregyházi Állatkert a tavaly született észak-kínai leoprádkölykökről. A bejegyzéshez csupán annyit írtak, hogy az „észak-kínai leopárdkölykeink játszi könnyedséggel hódítják meg a kifutó minden szegletét.”
Mint korábban mi is beszámoltunk róla, a Nyíregyházi Állatparkba érkezett egy 7 éves hím leopárd Németországból és egy 3 éves nőstény Franciaországból az Európai Fajmegőrzési Program keretében. A szülőpár pedig rekord gyorsasággal alapított családot, ugyanis mindössze 1 éve alkotott párt a két nagymacska.
A három kölykük 102 napnyi vemhesség után jött a világra. Az 1 hím ivarú és 2 nőstény kölyök igazi ritkaság, hiszen:
“AZ EGÉSZ VILÁGON ÖSSZESEN 54 EGYED ÉL EBBŐL AZ ALFAJBÓL ÁLLATKERTEKBEN.”
A leopárd kölykök életük első heteiben elsősorban az állatházban voltak, de napról napra egyre bátrabbak lettek így már tavaly is előszeretettel tartózkodnak a kifutójukban, a látogatók szerencséjére – közölte korábbi posztjában örömmel az Állatpark.
Az észak-kínai leopárdból természetes élőhelyén (az orosz Távol-Keleten és Kína északi részén)
“ÖTSZÁZNÁL IS KEVESEBB EGYED ÉL A TERMÉSZETBEN”,
ezért is fontos, hogy zárt tartási körülmények között szaporítsák őket.
Súlyosan veszélyeztetett ez a gyönyörű nagymacska!
Az észak-kínai leopárd súlyosan veszélyeztetett, hiszen mára már elenyésző példánya él a vadonban. A távol-keleti párducokat elsősorban az élőhelyük feldarabolódása és elvesztése veszélyezteti, de komoly problémát jelent az orvvadászat is. Elsősorban a háziállatok védelmében, illetve a bundájáért, a tradicionális gyógyászatban felhasznált szerveiért vadásszák.
Az észak-kínai leopárd ritkának számít az állatkertekben, ezért egy-egy kölyök születése egész Európában ritkaságszámba megy. A fajmegmentési program legnagyobb kihívását az jelenti, hogy kevés őstől származnak az állatok, így nagy a beltenyésztettség kialakulásának a veszélye. Ilyen esetekben fontos, hogy időnként új vérvonal kerüljön az állatkerti állományba. Ezt nyilvánvalóan nem vadbefogással érik el, hanem más okok (pl. háziállatra vagy emberre való veszély) miatt befogott állatok kerülhetnek időnként az állatkertekbe.
Az észak-kínai leopárd a legnagyobb termetű alfaj a leopárdok között, a kifejlett példányok testhossza 140–160, marmagassága 80–90 centiméter, tömege 32–90 kilogramm. Mint általában a nagymacskák, magányos életmódú állatok, ahol csak a párzási időszakban találkozik a hím a nősténnyel. A sikeres „randevú” után a nőstény egyedül neveli kölykeit.
(Forrás: Nyíregyházi Álaltkert Facebook)