Image default

Ezért költöztetik el 90 év után a belgrádi állatkertet

Majdnem kilencven évvel megalapítása után Belgrád közvetlen központjából egy szigetre helyezik át a belgrádi állatkertet. Történik mindez annak érdekében, hogy a nándorfehérvári várnak is helyet adó Kalemegdan felkerülhessen az UNESCO világörökségi listájára – közölte Aleksandar Šapić, a szerb főváros polgármestere pénteken.

A polgármester tájékoztatása szerint az állatkertet a Száva folyó és annak egyik holtága közötti Szafari-szigetre költöztetnék át (ez légvonalban 5 km), ahol az állatok a mostani, városi betondzsungel helyett a folyó és a természet közelében, a jelenleginél kétszer nagyobb területen kapnának helyet.

Aleksandar Šapić, a belgrádi polgármester a bejelentésnél. (beograd.rs)

Aleksandar Šapić emlékeztetett arra, hogy már az állatkert egykori igazgatója, a legendás hírű Vuk Bojovic is szerette volna egy szigetre költöztetni az állatokat, de az ő elképzelése az volt, hogy a Duna és a Száva találkozásánál fekvő Nagy Háborús Szigetet alakítsák át, ám az a hely a gyakori áradások miatt nem felel meg. Egy másik elképzelés szerint az állatkertet valamelyik külvárosi részre kellett volna áttelepíteni, ám ez a terv is megbukott, mert a város vezetése azt szeretné, ha az állatkert Belgrád központjának a része maradna, és bárki számára könnyen megközelíthető lenne.

– Arra a következtetésre jutottunk, hogy az Ada Safari és a közvetlen közelében lévő terület lenne a legjobb megoldás. Itt sok a fa, van egy kis tó, és az állatok biztosan jobban éreznék magukat. Ezenkívül

ez a terület kétszer akkora, mint a jelenleg az Állatkert által elfoglalt terület, hét hektárhoz képest tizennégy.

Belgrádnak, mint városnak, amely Európa e részének központjává kíván válni, az egyik legszebb állatkertnek is kell lennie. Ha sikerül megvalósítanunk ezt a projektet, úgy gondolom, hogy Belgrád olyan állatkertet kapna, amelyre mindannyian büszkék lennénk – tette hozzá Šapić.

Egy apró bökkenő van azonban a nagy tervekkel, de Šapić elmondta, hogy ehhez a projekthez korábbi lépésekre van szükség, mindenekelőtt az „Ada Ciganlija” ezen részén élő 270 család helyzetének megoldására. 

– Azok az emberek biztosan nem maradnak fedél nélkül a fejük felett, velük már megbeszéléseket is folytattak, és megkapják azt, ami legálisan az övék. 

Az új állatkert tervei ugyan még nem készültek el, de a polgármester reményének adott hangot, hogy rövid időn belül be tudják mutatni, és akkor megkezdődhet az állatok átköltöztetése, valamint a Kalemegdan világörökségi helyszínné nyilvánításának a folyamata is.

Ide költöztetik a Vár mellől

A hivatalos adatok szerint Kalemegdan történelmi és kulturális komplexuma évente mintegy kétmillió látogatót vonz, ezzel ez a főváros leglátogatottabb pontja. Itt található a nándorfehérvári vár, amelyhez a magyar történelem legnagyobb diadala fűződik. A várban számos építmény, múzeum és emlékmű emlékeztet az elmúlt évszázadok történelmi eseményeire. Régészeti lelőhelyként is számon tartják, napjainkban pedig számos kulturális eseménynek ad otthont.

A belgrádi állatkertet 1936. július 12-én nyitották meg az akkor még nem ilyen sűrűn lakott és forgalmas Belgrádban, a vár közelében, ahol a zöldövezet biztosította az állatok nyugalmát. Az állatkertben jelenleg több mint 250 faj csaknem kétezer egyede lakik.

Az első budapesti születésű jegesmedve egyébként felcseperedve – 1937-ben – a Belgrádi Állatkertbe került.

Beograd.rsBerek.hu – Magyar Állatvédelem