Két évvel azután, hogy a 2019-2020-as nyári bozóttüzek kis híján kiirtották a fajt, nyolcvan kritikusan veszélyeztetett foltos levelibékát telepítenek vissza a vadonba a szakemberek az ausztrál Kosciuszko Nemzeti Park északnyugati régiójában. A sikeres tenyésztési program optimizmussal töltötte el a kutatókat a betegségek és bozóttüzek által majdnem kiirtott őshonos fajokkal kapcsolatban – írja az Origo.
James Griffin, az ausztrál Új-Dél-Wales (NSW) környezetvédelmi minisztere szerint a nyolcvan foltos levelibéka visszaengedése a vadonba arra emlékeztetheti a tudósokat, hogy optimisták legyenek az az országban végzett természetvédelmi munkákkal kapcsolatban, hiszen
Annak ellenére értek el sikereket, hogy a fajnak számos kudarccal kellett szembenéznie.
Ez utóbbiak közé tartozott egy halálos betegség is, amely 2001-ben majdnem kiirtotta a a teljes populációt, és a déli és északi Corroboree békákat is.
A kétéltűek száma – amely akkoriban körülbelül 250-300 közé volt tehető – körülbelül tíz egyedre csökkent a becslések szerint, miközben a pusztító bozóttüzek végigégették az erdőket és a bozótosokat az egész állam területén.
A sikeres tenyésztési program után a Kosciuszko Nemzeti Parkba történő visszabocsátás segíthet a fajnak a populáció regenerációjában, amely csak Új-Dél-Wales és Victoria államban él, és amely ezzel egy második esélyt kaphat.
„A foltos levelibéka alapvető fontosságú az ökoszisztéma egészségének megőrzésében azokban az északnyugati hegyvidéki folyókban, ahol él” – mondta David Hunter, a Tervezési és Környezetvédelmi Minisztérium vezető fenyegetett fajokkal foglalkozó tisztje a The Guardian online portálnak.
„Számos olyan patakban él, ahol ez a kétéltű számít az egyetlen békafajnak, és ennek a fajnak az ebihalai nagy mennyiségben fogyasztanak tápanyagokat és algákat.”
Hozzátette: ezek a békák más fajok, például kígyók, madarak, emlősök és ragadozó gerinctelen állatok táplálékai is, így fontos szerepet játszanak a táplálékláncban.
A kormányzat több száz millió dolláros kötelezettségvállalással támogatja a Saving our Speciesprogramot a következő tíz évben. Nem véletlenül: Ausztráliában a legmagasabb a fajok kihalásának aránya a világon, és az éghajlati válság várhatóan még inkább növelheti a további pusztulás kockázatát.
(Kiemelt kép: zoo.org.au)
magyarallatvedelem.hu