Image default

Különleges felfedezés a Száz Völgyben: Fehér füsti fecskére bukkantak a madarászok

Az állatvilág időről időre meglepi a természetvédőket és kutatókat egy-egy különleges felfedezéssel. A Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület egyik gyűrűzője, Bátky Kolos, a Madárvártán végzett munka során egy rendkívül ritka füsti fecskét fogott be, amely szinte teljesen hófehér volt.

Fehér fecske a hálóban

Az est utolsó hálóellenőrzése során, egy szokatlan megjelenésű madár került a hálóba: egy majdnem teljesen hófehér füsti fecske. Mindössze 1-2 sötétebb szárnytoll árulkodott arról, hogy ez a madár valóban egy füsti fecske. Az ilyen látvány ritka, és azonnal felkeltette a madarászok figyelmét.

Leucizmus – genetikai ritkaság

Ez a különleges szín nem más, mint a leucizmus eredménye, egy genetikai jelenség, amely megakadályozza a pigmentek, különösen a melanin, egyenletes eloszlását a madár tollazatában. A leucizmus gyakran fehér foltokat és halvány színeket eredményez, aminek következtében a madaraknak eltérő tollazatszínei lehetnek a megszokottól. Fontos megjegyezni, hogy ez nem összekeverendő az albinizmussal, amely teljesen fehér tollazatot és piros szemeket okoz.

Vissza a természetbe

A különleges fecskét rövid fotózás után, hajnalban engedték szabadon a természetvédők. Reméljük, hogy sikeresen eljut Afrikába, ahová a füsti fecskék minden ősszel vonulnak. Az ilyen ritka felfedezések mindig emlékeztetnek minket a természet sokszínűségére és arra, hogy milyen fontos megóvni az állatvilágot és annak élőhelyeit.

Az eset egy újabb példa arra, miért érdemes figyelmünket a természet védelmére fordítani, hiszen minden egyes élőlény egyedi és megismételhetetlen.

Magyar Állatvédelem – fotók: Szász Völgy Természetvédelmi Egyesület

KAPCSOLÓDÓ

Határvadászok mentettek fecskét Biharkeresztesen

Erik

Győztek az állatvédők: eltávolítja a Penny a fecskeölő tüskéket!

magyarallatvedo

Fecskefészkek százai tűnhettek el a polgári bevásárlóközpont faláról

magyarallatvedo