Nincs könnyű dolga Gál Teréznek, aki bull típusú kutyák mentésével, rehabilitációjával foglalkozik. Teréz arra tette fel az életét, hogy a félreértett, sokszor harci kutyáknak kiképzett, sanyarú sorsú állatoknak szerető otthont találjon. A kezei között nem fordult meg olyan nehezen kezelhető négylábú, amely végül ne vált volna kezesbáránnyá – írja Séllei Nomémi a blikk.hu újságírója.
Teréz több mint húsz éve foglalkozik kutyamentéssel. Jelenleg 32 kutya él a Cerberos Rehabilitációs Központban, többségüket olyan emberektől hozták el, akik saját bizonytalanságukat próbálták kompenzálni egy erős kutyával, végül azonban nem bírtak vele. Az emberi hanyagság miatt harciasabbá vált kutyák megszelídítője Teréz, aki pontosan tudja: minden kutya különböző személyiség, más-más traumákat szenvedtek el életük során.
– „Nincs pontos recept. Fontos, hogy ismerjük a kutya előéletét, de ennek hiányában sem menthetetlen a helyzet. Ilyenkor az ösztöneimre hagyatkozom. A módszerem az, hogy először szeressen meg a kutya, bízzon bennem, csak utána lehet szépen, apránként kialakítani a hierarchiát. Nem alázom meg a kutyát, testi fenyítést pláne nem alkalmazok. Egy olyan kutya, amit erőszakkal ledominálnak, soha nem lesz megbízható – kezdte lapunknak az állatmentő.”
Teréz az ország különböző részeiről menti a kutyákat. A paletta sajnos nagyon színes. A bull típusúak – ilyen például a pitbull vagy a stafforshire terrier – szaporításával nagyüzemben nem foglalkoznak, mert külföldre nem tudják eladni, mivel be vannak tiltva. A házi szaporítás viszont tömeges jelenség.
– „A legújabb lakónk Mellon, aki Hajdúböszörményből érkezett hozzánk. A helyiek jelentették egy állatvédő szervezetnek, hogy rosszul tartják. A testét mindenütt sebhelyek borították, valószínűleg súlyosan bántalmazták. Nagyon sovány volt, chip nem volt benne és az oltásai is hiányoztak, amikor hozzám került. Valószínűleg próbakutyának használták – folytatta Teréz. Mint megtudtuk, a „próbakutyán” gyakorolnak a legagresszívebb, legígéretesebb, illegális kutyaviadalokon bevetett kutyák. Ennek ellenére egy végtelenül kedves, higgadt kutya, ezért kapta tőlünk a Mellon nevet is, ami annyit jelent, hogy jó barát – tette hozzá.”
A bull típusú kutyákról azonban nem a „higgadtság” az első szó, ami az emberek eszébe jut az állatmentő szerint.
– „Félreértett fajtákról van szó. A bull típusú kutyákat a mai napig divat tartani egy olyan réteg körében, amelynek tagjai az állaton keresztül próbálják bizonyítani, hogy erősek, kemények. Mindegyik kutyának külön ízlése van, eltérőek a szokásaik, mit szeretnek és mit nem. Ezek az emberek ezt nem tudják. Ők azok a gazdák, akik miatt felröppennek például azok a hírek, hogy a harcikutya megtámadott egy gyereket – magyarázta Teréz, aki szerint nagy szeretet lakozik ezekben az állatokban, csak az nem mindegy, hogyan bánik vele maga az ember.”
Nem fogadhatja akárki örökbe őket
A Cerberos Rehabilitációs Központtól is próbálnak olyanok örökbe fogadni, akik „kirakat” kutyára vágynak. Teréznél azonban szigorú elvárásoknak vannak a potenciális gazdijelöltek felé. Ilyen a bemutatkozó levél, a többszöri találkozás, illetve ismerkedés szigorú felügyelet alatt, hogy az állatmentők valóban lássák, a gazdijelölt és a kutya hogyan reagálnak egymásra.
Fotók: Grnák László