Vizsgálatot indítottak négy galápagosi óriásteknős megölése miatt Ecuadorban – számolt be róla a BBC News kedden.
A hatóságok szerint valószínűsíthető, hogy a védett állatokat levadászták és megették. A teknősök maradványait a Galápagos-szigetcsoport legnagyobb szigetén, Isabelán találták meg egy nemzeti parkban.
1933 óta tiltják a veszélyeztetett fajok közé sorolt óriásteknősök megölését, ám ez mégsem tartja vissza az orvvadászokat. Az elmúlt két évben bizonyítottan több mint tucatnyi példánnyal végeztek. A teknősök húsa valaha ínyencségnek számított bizonyos kultúrákban, de a védett fajra vadászókat ma már három év börtönnel büntetik. Egy éve szintén Isabela szigetén a vadőrök 15 Sierra Negra-i óriásteknős maradványait találták meg. Az üres páncélokról készült képek akkor bejárták a közösségi médiát, és nagy felháborodást váltottak ki Ecuadorban, amelyhez a Galápagos-szigetek tartoznak, de az ország határain túl is. Az akkor lefolytatott vizsgálat szerint a 15 teknőst a húsáért ölték meg.

A most megtalált teknősmaradványok arra engednek következtetni, hogy a szigorú tilalom ellenére továbbra is vadásszák a teknősöket. A hatóságok szakértők bevonásával próbálják kideríteni, hogy ki ölte meg az állatokat. A maradványokat szakértők fogják felboncolni, míg egy környezetvédelmi bűncselekményekre szakosodott egység a nemzeti parkok ügynökeinek tanúvallomásait gyűjti össze.
A védett galápagosi óriásteknősök akár több mint száz évig is élhetnek. Jelenleg mintegy 15 ezer óriásteknős él a Földön, míg a számuk a 19. században még 200 ezer volt.
(Forrás: BBC, origo.hu, Kép: Lucas Bustamante, WWF)
Magyar Állatvédelem