Image default

Gyermekáldás volt a Pálmaházban – Luna ismét anyuka lett

Újabb matakókölyökkel bővült a Budapesti Állatkert lakóinak száma: április 8-án adott életet utódjának Luna, a déli háromöves tatu (matakó) nősténye. A kicsi azóta anyjával együtt a Pálmaház központi részén található kifutóban él – bár eddig többnyire rejtőzve töltötte napjait, mostanra már egyre gyakrabban merészkedik elő, így a látogatók is egyre nagyobb eséllyel pillanthatják meg.

A nőstény kölyök valamivel sötétebb árnyalatú páncélt visel, mint az eddigi matakók. Bár neve még nincs, az Állatkert azt ígéri, hogy hamarosan tájékoztatják a közönséget arról, hogyan fogják kiválasztani – elképzelhető, hogy ismét közönségszavazásra kerül sor, ahogy korábban is történt.

🦔 Egy különleges faj a Pálmaházban

A matakó, más néven déli háromöves tatu (Tolypeutes matacus) Dél-Amerikában őshonos, és a húsznál is több tatufaj közül az egyik legismertebb. Nevét onnan kapta, hogy testét három mozgatható csontos öv borítja, amelyek lehetővé teszik, hogy az állat szinte tökéletes gömbbé tudja összegömbölyíteni magát – így védekezve a ragadozók ellen.

A Budapesti Állatkert 2016 óta mutatja be a faj képviselőit, és már több alkalommal is sikerült szaporítani őket. Az egyik legismertebb kölyök Tony volt (teljes nevén: Don Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo), aki 2023 végén született, és jelenleg is a Pálmaházban lakik – igaz, már nem az anyjával, hanem a lajhárokkal osztozik a helyen.

🛡 A páncél nem csak védelem – egyedülálló természetes „felszerelés”

A matakók páncélja bőrből képződik, és bár keménynek tűnik, rugalmas, így lehetővé teszi a mozgást és a teljes gömbbé való összehúzódást. Ez különbözteti meg őket sok más tatufajtól, amelyek csak részben tudják összehajtani testüket. A páncél nemcsak védelmet nyújt, hanem segít az ásás során a testet nyomó föld elviselésében is – olyan, mint egy természetes sisak és ásó egyben.

👨‍👩‍👧 A látogatók is találkozhatnak vele

A legújabb jövevény mostanra már elég erős ahhoz, hogy anyja mellett egyre többet mozogjon a kifutóban, így egy kis szerencsével bárki megpillanthatja, aki a Pálmaházba látogat. Az Állatkert reméli, hogy a matakókölyök épp olyan népszerű lesz, mint elődei, és hozzájárul ahhoz, hogy minél több ember megismerje ezt a különleges állatfajt.

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Csatornába esett kiskacsákat mentettek Budapesten – a tűzoltók gyors beavatkozása két életet megmentett

magyarallatvedo

Különleges kutyakölykök születtek a fővárosi állatkertben

magyarallatvedo

Nyugdíjba vonul Bimbó, Budapest kedvenc tehene

Viki