Gyönyörű gatyás ölyv életét menteték meg a Hortobágyon – közölte az örömhírt a Hortobágyi Madárpark honlapján.
Hortobágyon, Dr. Déri János állatorvos vezetésével a Madárkórház Alapítvány az országban egyedül álló kórházat működtet hosszú évek óta. Az intézmény az egész ország területéről beérkező, sérült, beteg, vadmadarak állatorvosi ellátását, kórházi ápolását és rehabilitációját végzi. Az évente beérkező 2500-3000 beteg közül 35-40 % visszakerül a természetbe. Most éppen egy sérülést szenvedett gatyás ölyv kért segítséget.
Mint írják, a gatyás ölyvek (Buteo lagopus) elsősorban téli vendégek a Kárpát-medencében.
Eredeti élőhelyük a tundra és az erdős tundra övben található. Magyarországra csak telelni jönnek, általában októberben tűnnek fel. Az egerészölyvekhez hasonlóan az alföldi sík vidékeket részesítik előnyben. Az egerészölyveknél nagyobb testűek, de elsősorban a kormánytollak felső részén található fehér faroksávjuk alapján lehet őket beazonosítani. Színezetük változó, vannak világosabb és sötétebb példányok is, de a fehér faroksáv minden egyednél megtalálható.
Téli pocok vadászataik közben gyakran a vörös vércsékhez hasonlóan szitáló repülést végeznek, azaz a zsákmányt kémlelve egy helyben lebeg. Gyakran elhullott állatok tetemeiből táplálkozik.
A tavalyi aszályos év után rendkívül enyhe telünk következett. Ebben a téli időszakban több gatyás ölyv is táplálkozott a Hortobágyon.
Az egyik madár viszont nem indult vissza az északi költőterületére, hanem Nagyhegyes és Nádudvar pusztáin maradt. Folyamatosan szemmel tartották a Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi őrei és a Madárkórház madarászai. Megállapították időközben, hogy gyűrűzött egyeddel van dolguk, de a terepi megfigyelések alkalmával nem tudták leolvasni a gyűrűszámot.
Melanie Syrbe munkatársuk június legvégén még fotózta a madarat, majd július 10-én telefonáltak a diszpécserszolgálatuknak, hogy a madarat elütötték és lógatja a szárnyát. Szarvas Ferenc munkatársuk befogta a szárnytörött madarat Nagyhegyes-Elepen a Bekecs Sára emlékműnél és a Madárkórházba szállította, ahol dr. Déri János velőűrszegzéssel helyreállította a törött végtagot. Jelenleg az egyik kórtermükben lábadozik.
A műtét során leolvasták a gyűrűszámát és megállapítást nyert, hogy egy cseh gyűrű van rajta.
Csehországban gyűrűzték meg korábban
Lejelentették a sorszámát és a Madárgyűrűzési Központ munkatársai jelezték, hogy az adatok szerint Brnotól mintegy 50 km-re, Verovany határában gyűrűzték 2021 novemberében, az akkor még 2 éves madarat, majd a helyszínen el is engedték. Reméljük az ölyv mihamarabb felépül és a téli időszakra újra a hortobágyi pusztáinkon látjuk viszont.
(Forrás: madarpark.hu/Varga László turisztikai menedzser)
Magyar Állatvédelem