Image default

Az orvvadászat és élőhelyük elvesztése miatt hamarosan a kihalás fenyegetheti a tobzoskákat

Az orvvadászat és élőhelyük elvesztése miatt hamarosan a kihalás fenyegetheti a tobzoskákat!

Szombaton volt a tobzoskák világnapja. Az ünnepet minden évben február harmadik szombatján tartják, hogy felhívják a figyelmet a kihalás szélén álló pikkelyes állatokra. A rovarevő emlősöket élőhelyük elvesztése és az orvvadászat is fenyegeti. A tobzoskák a világ egyik leggyakrabban csempészett állatai, így mind a nyolc faja veszélyeztetett – közölte a hirado.hu. 

 

Mint írják, a kenyai vadőrök rádiójelek segítségével kutatnak tobzoskák után a Masai Mara Rezervátumban. Nincs könnyű dolguk, a pikkelyes állatokra szerelt jeladók ugyanis átlagosan egy hónap után leesnek. Addig azonban a ritka rovarevő emlősök mozgását meg tudják határozni, így kedvelt útvonalaik mentén mozgásérzékelő kamerákat helyezhetnek el.

A tobzoskák éjjeli állatok, ezért napfénynél csak ritkán látni őket.

A Kenya területén őshonos három fajból a legveszélyeztetettebb az óriás tobzoska, amelyből a kutatók szerint mostanra alig 80 példány maradhatott az afrikai országban.

Élőhelyük elvesztése miatt rohamosan csökken a tobzoskák állománya

Az állatok akár három éven belül teljesen el is tűnhetnek, elsősorban élőhelyük elvesztése miatt.

„A maszáj közösség régóta rendelkezik bizonyos földek felett, amelyeket a közelmúltban felosztottak, határokat jelöltek ki, és a gazdák saját tulajdoni lapot kaptak. Ezután mindenki elektromos kerítést húzott a földje köré. A tobzoskák azonban nem tudják mi az, nekimennek, és áramütés éri őket. Az egyetlen védekezési módjuk az, hogy összegömbölyödnek, viszont így folyamatosan éri őket az áram, amíg el nem pusztulnak” – magyarázta a fajmentő akció egyik vezetője.

2019-ben egy civil kezdeményezés alakult azzal a céllal, hogy felhívják a maszáj gazdák figyelmét a problémára. Arra kérik például a földtulajdonosokat, hogy a kerítések alsó részét áramtalanítsák.

A tobzoskák védelméhez mára több tucat földtulajdonos csatlakozott, így meghaladta a 2000 hektárt a ritka emlősök számára biztonságos terület mértéke.

Az orvvadászat is komoly veszély számukra

Élőhelyük zsugorodása mellett az orvvadászat is komoly veszélyt jelent a tobzoskákra. Húsuk számos távol-keleti országban ételkülönlegességnek számít, pikkelyeiket pedig a kínai hagyományos orvoslásban használják. 2020-ban több mint 180 ország betiltotta az állatok kereskedelmét, azóta a csempészek csak a pikkelyeket próbálják átvinni a határon.

„Sikerült meghatároznunk, hogy a tobzoskák halála után pikkelyeik hogyan száradnak ki, hogyan veszítenek a súlyukból. Így amikor a repülőtéren elfognak egy adag tobzoskapikkelyt, akkor meg tudjuk határozni, hogy ahhoz hány állatot öltek meg” – nyilatkozta a Kenyai Nemzeti Múzeum kutatója, hozzátéve, hogy így könnyebben bíróság elé állíthatják a vadorzókat.

A pikkelyes emlősöknek négy faja él Afrikában, négy pedig Ázsiában, amelyek mindegyike veszélyeztetett.

Erre hívja fel a figyelmet a Tobzoskák Világnapja, amit 2012 óta mindig február harmadik szombatján tartanak.

(Forrás: Hirado.hu)

Magyar Állatvédelem

KAPCSOLÓDÓ

Kihalás szélére került az erdei elefánt

magyarallatvedo

Újabb szögek az állatvilág koporsójában

magyarallatvedo

Ez a tíz leggyorsabban pusztuló állatfaj, amit a leginkább veszélyeztet a kihalás

Eszti_mav