Ahogyan arról a Magyar Állatvédelem is beszámolt, sokkolta az állatbarátokat a hír, hogy a Győr-Moson-Sopron vármegyei Kormányhivatal 600 hód kilövésére adott engedélyt. A Blikk megkérdezte Czabán Dávid ökológus, hódszakértőt, aki eloszlatott néhány aggodalmat.
A nem akarják kiirtani a hódokat
– A Hanság tele van csatornákkal, és amikor valahol megjelennek a hódok és elkezdenek gátat építeni, igen nagy területeket el tudnak árasztani. Ha nagy bajt okoznak, például átszakad egy árvízvédelmi gát. A vízügyi és természetvédelmi szakemberek mostantól anélkül tudnak beavatkozni, hogy hivatali engedélyekre kellene várniuk. Nem akar senki ennyi példány kilőni – mondta a szakértő a lap megkeresésére.
Az ökológus szerint senki nem akarja irtani a hódokat. A nemzeti park rendszeresen készít felmérést a hódok számáról, a megyében 3000 példány él. Ha csak szinten akarják tartani az állományt, 15-20 százalékukat el lehet távolítani, így jön ki a 600.
Vagyis ha ennyit kilőnek, az még nem veszélyezteti a faj hazai létét.
A kihalás szélén állt a faj
Hazánkban jelenleg 11 ezer eurázsiai hód él, a világon pedig mintegy 1,5 millió. 100 éve csaknem kipusztultak: akkor mindössze 1200 példány maradt az egész kontinensen, ezért védetté nyilvánították. A 60-as évekre viszont néhol már annyira megnövekedett a populáció, hogy a fölös létszámot elkezdték elszállítani más, hódok által még nem lakott országokba.
Magyarországon az Alsó-Ausztriába telepített hódok leszármazottai bukkantak fel. A WWF Magyarország 1996 és 2008 között összesen 234 példányt engedett szabadon hazánkban a folyók mentén, ezekből jött létre a mai 11 ezres állomány.
Magyar Állatvédelem