Hvaldimir-ról, a Vlagyimir Putyin orosz elnökről elnevezett beluga bálnáról 2022-ben írtunk először, majd egy évvel később, amikor Svédország partjainál bukkant fel. Most azonban tragédia történt. Hvaldimirt holtan találták egy norvégiai öbölben.
Hvladimir, először 2019-ben Norvégiában bukkant fel, akkor azt feltételezték, hogy az orosz haditengerészet képezte ki. A feltételezés alapja, hogy ember alkotta hám volt rajta – közölte egy mozgását nyomon követő szervezet.
A norvég közszolgálati műsorszolgáltató, az NRK arról számolt be, hogy a bálna testét szombaton fedezte fel egy apa és fia, akik a dél Norvégiában található Risavika-öbölben horgásztak.
A beluga neve a norvég „bálna” szóból, azaz „hval”-ból és az orosz elnök, Vlagyimir Putyin keresztnevéből származott.
A bálnát daruval emelték ki a vízből, majd egy közeli kikötőbe vitték, ahol szakértők fogják megvizsgálni.
Sebastian Strand tengerbiológus az NRK-nak elmondta: “Sajnos Hvaldimirt a tengeren lebegve találtuk meg. Elhunyt, de egyelőre nem világos, mi okozta a halálát.” Hozzátette, hogy az állaton nem voltak látható külső sérülések.
A tengerbiológus, aki az elmúlt három évben a norvégia Marine Mind megbízásából figyelte Hvaldimir kalandjait, mélyen megrendült a bálna hirtelen halála miatt.
“Ez egyszerűen szörnyű. Látszólag jó állapotban volt még [pénteken], így most ki kell derítenünk, mi történhetett.”
Így lett Hvaldimir kémbálna
A 4,2 méter hosszú, 1,225 kg-os bálnát először 2019 áprilisában észlelték halászok az északi Ingøya sziget közelében, nem messze a sarkköri Hammerfest városától. Hámot viselt, amelyen egy kis kamera tartójának tűnő eszköz volt, valamint egy csat, amelyen az „Equipment St Petersburg” felirat volt olvasható.
Ez felvetette a gyanút, hogy a beluga „kémbálna” lehetett. Szakértők szerint az orosz haditengerészet ismert arról, hogy bálnákat képez ki katonai célokra.
Az évek során a belugát több norvég part menti város vizeiben is látták, és hamar nyilvánvalóvá vált, hogy nagyon szelíd, és élvezte az emberekkel való játékot, mondta az NRK.
A Marine Mind honlapján azt írta, hogy Hvaldimir nagyon érdeklődött az emberek iránt, és reagált a kézjelekre. “Ezen megfigyelések alapján úgy tűnt, hogy Hvaldimir Oroszországból érkezett Norvégiába, ahol feltehetően fogságban tartották,” áll a közleményben.
E viselkedés miatt a norvég média azt is felvetette, hogy Hvaldimir talán egyfajta „terápiás bálna” lehetett Oroszországban.
Guardian – Magyar Állatvédelem